Mimo tego, że ubezpieczenie AC jest umową dobrowolną, skorzystanie z tego typu ochrony może okazać się dla nas nieocenionym wsparciem finansowym np. w sytuacji, gdy nasz samochód czy motocykl ulegnie uszkodzeniu albo zostanie skradziony. Ile kosztuje AC i od czego zależy cena ubezpieczenia? 

Ile kosztuje polisa AC? 

Ubezpieczenie autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, która stanowi zazwyczaj dodatkową ochronę. Dzięki tego typu umowie ubezpieczyciel zrekompensuje straty związane z nieprzewidzianymi i niepożądanymi zdarzeniami, między innymi takimi jak: 

  • uszkodzenie pojazdu, 
  • całkowite zniszczenie samochodu lub motocykla, 
  • utrata pojazdu wynikająca np. z kradzieży. 

W dużym skrócie można powiedzieć, że ubezpieczenie AC będzie pomocne w sytuacjach, w których nie ochroni nas obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niemu nie będziemy musieli samodzielnie pokrywać kosztów naprawy pojazdu, gdy zostanie on uszkodzony np. podczas postoju (tzw. szkody parkingowe), w wyniku aktów wandalizmu czy działania zjawisk atmosferycznych takich jak: grad, burza czy wichura. 

Ile zapłacimy za polisę autocasco? Cena AC zależy od wielu czynników, w tym: wartości samochodu, sumy ubezpieczenia, historii ubezpieczenia klienta czy zakresu ochrony. Istotne jest także to, kto jest użytkownikiem pojazdu, jakiego pojazdu dotyczy ochrona oraz jaki jest sposób jego użytkowania. Pamiętajmy, że cena autocasco ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta, a ubezpieczyciele w procesie kalkulacji składki biorą pod uwagę bardzo wiele parametrów. 

Z pewnością warto rozważyć zakup autocasco w przypadku posiadania nowego samochodu – takie pojazdy są najbardziej narażone na kradzież. Co więcej, koszt naprawy nowego auta może być wyższy niż w przypadku pojazdów używanych. Z tego powodu AC sprawdza się tu doskonale i pozwoli uniknąć dużych wydatków. Ale ile kosztuje AC dla nowego pojazdu? Wszystko zależy od tego, na którą ofertę się zdecydujemy. Pamiętajmy, że dużo łatwiej wybierzemy dla siebie najlepszą opcję, jeśli porównamy dostępne oferty. Warto wziąć pod uwagę wszystkie interesujące nas czynniki i właśnie pod tym kątem zweryfikować oferowane nam produkty. Wówczas zyskamy pewność, że ochrona będzie dopasowana zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych. Nie zapominajmy o tym, że czasami warto zapłacić za polisę więcej i zyskać szerszy zakres ochrony w przyszłości. 

Autocasco na motocykl – ile kosztuje? 

Praktyka pokazuje, że autocasco jest niezwykle przydatnym ubezpieczeniem również dla posiadaczy motocykli, które narażone są nie tylko na uszkodzenia, ale także kradzieże. Szczególnie, że utrata pojazdu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych może być bardzo bolesna dla właściciela. Dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. 

Co wpływa na cenę autocasco dla motocykla? Podobnie jak w przypadku samochodu ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane ubezpieczającego oraz parametry pojazdu. Bez wątpienia mniej za polisę AC zapłaci właściciel motocykla o niedużej pojemności silnika albo o niższej wartości pojazdu. AC motocykla będzie również tańsze, jeżeli korzystamy ze swojego jednośladu sporadycznie albo parkujemy go w prywatnym garażu zamiast na parkingu publicznym. 

Minicasco – co obejmuje i ile kosztuje? 

Warto podkreślić, że na rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć również „okrojone” ubezpieczenie AC, czyli minicasco. Tego typu polisa także jest dobrowolna, a od autocasco różni się przede wszystkim zakresem ochrony. Co ważne, minicasco jest integralnym dodatkiem do OC. Oznacza to, że w przeciwieństwie do AC, nie można wykupić go samodzielnie. Korzystając tego typu ochrony, właściciel pojazdu może liczyć na pomoc ubezpieczyciela w razie kradzieży oraz całkowitego zniszczenia samochodu czy motocykla. Polisa najczęściej nie obejmuje ochrony szkód częściowych, więc nie zapewni pokrycia kosztów naprawy po drobnej kolizji czy uszkodzeniu pojazdu spowodowanego gradem lub wichurą. 

Na minicasco warto się zdecydować, jeśli polisa AC jest dla nas zbyt droga lub nie posiadamy zniżek na autocasco. Ile kosztuje mini AC? Najtańsze polisy to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Zwróćmy jednak uwagę na to, że najczęściej obejmują one tylko jedno konkretne zdarzenie – a im szerszy jest zakres ochrony, tym droższe minicasco. 

W przypadku zainteresowania ubezpieczeniem AC lub minicasco warto skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który dzięki swojemu doświadczeniu doradzi nam najlepsze rozwiązania i dopasuje je do naszych indywidualnych potrzeb. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago