TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wprowadza na rynek innowacyjny projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów. Rozwiązanie to pozwala na lepszą ochronę zdrowia zwierząt, tym samym przynosząc korzyści dla hodowców.
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych we współpracy z Polską Izbą Mleka i technologiczną spółką Farm Innovations wprowadza a rynek innowacyjny projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów.
– Łączymy szlachetne cele i praktyczne korzyści. Sięgamy po nowoczesne technologie, aby zadbać o zdrowie zwierząt, a jednocześnie chronić przed stratami ich hodowców – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
– Nie było dotąd na rynku rozwiązań umożliwiających pełną automatyzację pomiarów, a tym samym profilaktykę. Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Przyczynia się też do ograniczenia stosowania antybiotyków, co jest istotnym problemem, z jakim mierzy się Polska – mówi prezes Farm Innovations SA Sebastian Przeniosło.
Opracowana przez Farm Innovations technologia pozwala na wszczepiane mikrochipów, które umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów zdrowotnych krów, temperatury ich ciała i aktywności ruchowej, a także temperatury i wilgotności otoczenia. Warto podkreślić, że rozwiązanie powstało przy współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie.
Co istotne, stały monitoring stanu zdrowia bydła pozwala na zapewnienie znacznie tańszych ubezpieczeń od uboju z konieczności lub padnięcia wskutek chorób i wypadków, w tym złamania kończyny czy komplikacji okołoporodowych.
Z opublikowanych informacji wynika, że w planach jest uzupełnienie ochrony o ryzyko kradzieży poza miejscem utrzymania zwierząt.
– Rozwijamy funkcjonalności systemu AnTrack o geolokalizację zwierząt, która pozwoli na kontrolowanie przemieszczania się krów i sygnalizowanie anomalii – wyjaśnia prezes Farm Innovations SA, specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach dla sektora rolnego.
– Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Dlatego łączymy siły i kompetencje, aby zapewniać hodowcom profesjonalną i kompleksową ubezpieczeniową ochronę – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Partnerem projektu jest Polska Izba Mleka, największa w Polsce organizacja branży mleczarskiej. Jak możemy przeczytać, ubezpieczenia będą wprowadzane właśnie za pośrednictwem zrzeszonych w niej spółdzielni mleczarskich.
Źródło: TUW PZUW
Dzieci i młodzież do 16. roku życia mają obowiązkowo jeździć w kaskach – i to…
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…