TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wprowadza na rynek innowacyjny projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów. Rozwiązanie to pozwala na lepszą ochronę zdrowia zwierząt, tym samym przynosząc korzyści dla hodowców.
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych we współpracy z Polską Izbą Mleka i technologiczną spółką Farm Innovations wprowadza a rynek innowacyjny projekt ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów.
– Łączymy szlachetne cele i praktyczne korzyści. Sięgamy po nowoczesne technologie, aby zadbać o zdrowie zwierząt, a jednocześnie chronić przed stratami ich hodowców – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
– Nie było dotąd na rynku rozwiązań umożliwiających pełną automatyzację pomiarów, a tym samym profilaktykę. Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Przyczynia się też do ograniczenia stosowania antybiotyków, co jest istotnym problemem, z jakim mierzy się Polska – mówi prezes Farm Innovations SA Sebastian Przeniosło.
Opracowana przez Farm Innovations technologia pozwala na wszczepiane mikrochipów, które umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów zdrowotnych krów, temperatury ich ciała i aktywności ruchowej, a także temperatury i wilgotności otoczenia. Warto podkreślić, że rozwiązanie powstało przy współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie.
Co istotne, stały monitoring stanu zdrowia bydła pozwala na zapewnienie znacznie tańszych ubezpieczeń od uboju z konieczności lub padnięcia wskutek chorób i wypadków, w tym złamania kończyny czy komplikacji okołoporodowych.
Z opublikowanych informacji wynika, że w planach jest uzupełnienie ochrony o ryzyko kradzieży poza miejscem utrzymania zwierząt.
– Rozwijamy funkcjonalności systemu AnTrack o geolokalizację zwierząt, która pozwoli na kontrolowanie przemieszczania się krów i sygnalizowanie anomalii – wyjaśnia prezes Farm Innovations SA, specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach dla sektora rolnego.
– Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Dlatego łączymy siły i kompetencje, aby zapewniać hodowcom profesjonalną i kompleksową ubezpieczeniową ochronę – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Partnerem projektu jest Polska Izba Mleka, największa w Polsce organizacja branży mleczarskiej. Jak możemy przeczytać, ubezpieczenia będą wprowadzane właśnie za pośrednictwem zrzeszonych w niej spółdzielni mleczarskich.
Źródło: TUW PZUW
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…