Doświadczenie pokazuje, że uprawy rolne narażone są na szereg ryzyk pogodowych. Z tego powodu ich ubezpieczenie stanowi słuszne i bezpieczne rozwiązanie. Jak zatem dobrać ochronę i kiedy kupić polisę?
Rolnicy szukający oferty ubezpieczenia upraw rolnych zazwyczaj decydują się na ochronę dla: rzepaku, kukurydzy, zbóż czy buraków cukrowych. Jednak pełna lista upraw, jaka może być objęta ochroną w ramach ubezpieczeń dopłatowych w 2024 roku, obejmuje:
Pamiętajmy o tym, że każdorazowo ubezpieczany jest plon główny z danej uprawy, przy czym za plon główny uznaje się w przypadku:
Należy podkreślić, że ubezpieczenia upraw sprzedawane są podczas dwóch sezonów sprzedażowych. W trakcie sezonu jesiennego ubezpieczyć można uprawy ozime od takich ryzyk jak grad, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, huragan, deszcz nawalny i ogień. Natomiast w sezonie wiosennym ubezpieczyć można zarówno uprawy jare jak i te oziminy, które nie zostały objęte ochrona z polis jesiennych. W 2024 roku w ramach dotowanych ubezpieczeń upraw rolnicy będą mogli ubezpieczyć zboża, kukurydzę, rzepak, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe i truskawki. Ubezpieczenia upraw rolnych będzie można zawierać od marca do 30 czerwca.
Oferta ubezpieczenia upraw w VH POLSKA obejmuje ryzyka dopłatowe, takie jak:
Bez dopłat ubezpieczeniem mogą być objęte także szkody spowodowane ogniem.
Należy także zwrócić uwagę na to, że maksymalne sumy ubezpieczenia do jakich w 2024 roku mogą zawierać umowy rolnicy ubezpieczający uprawy reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 23 listopada 2023 r. I tak maksymalna suma ubezpieczenia dla jednego hektara upraw rolnych wynosi:
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki. Rozporządzenia przewiduje udzielanie 65% dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, dopłata w wysokości 65% przysługuje w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. Po przekroczeniu ww. stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana.
Źródło: VH Polska
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…