Co czwarta osoba najmująca mieszkanie przyznaje, że przynajmniej raz coś w nim uszkodziła. Mimo to tylko co dziesiąty najemca kupuje ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia – wynika z raportu „Ubezpieczenia dla lokatorów”, przygotowanego na zlecenie Europy Ubezpieczenia.
O ile ich właściciele w zdecydowanej większości ubezpieczają swoje nieruchomości, to najemcy nie kwapią się do korzystania z ochrony ubezpieczeniowej. Jak wynika z raportu „Ubezpieczenia dla lokatorów”, 90% z nich nie kupuje polis, które chronią przed finansowymi skutkami przypadkowych zniszczeń i uszkodzeń w najmowanym, czyli cudzym lokalu. Powód? Najczęściej brak wiedzy – ponad 60% lokatorów nie wie o istnieniu ubezpieczeń przeznaczonych specjalnie dla nich.
27% ankietowanych w badaniu lokatorów przyznaje, że przynajmniej raz coś uszkodziła w najmowanym mieszkaniu. Takie zdarzenie najczęściej oznacza wydatki. Ponad połowa najemców ze szkodą na koncie musiała pokryć wszystkie koszty napraw z własnej kieszeni. 17% deklaruje, że za naprawy w całości zapłacił właściciel mieszkania, a w przypadku 15% wydatki zostały podzielone między lokatora a wynajmującego.
Monika Ziółkowska, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Europie Ubezpieczenia: „W takich przypadkach z pomocą najemcy przychodzi odpowiednio dobrane ubezpieczenie. Jego najważniejszym elementem powinno być OC lokatora, dzięki któremu koszty naprawy przypadkowych uszkodzeń i zniszczeń w najmowanym lokalu pokryje ubezpieczyciel”
Inne przydatne dla lokatora elementy ochrony to ubezpieczenie własnych ruchomości (np. elektroniki czy mebli), które chroni przed skutkami żywiołów oraz home assistance, czyli organizacji przez ubezpieczyciela napraw w mieszkaniu. Drobne usterki, takie jak cieknący kran w kuchni czy niedziałająca spłuczka w toalecie, potrafią być utrapieniem najemców. Co trzeci skarży się, że właściciele mieszkań nie reagują na zgłoszenia dotyczące tego typu spraw. Natomiast 27% lokatorów twierdzi, że wynajmujący zataili przez nimi informacje o drobnych usterkach i niedziałających sprzętach. W efekcie konieczne naprawy musieli przeprowadzić sami. Problemy z drobnymi usterkami to – obok niezapowiedzianych wizyt kontrolnych i problemów z odzyskaniem kaucji – najczęściej zgłaszane przez najemców zastrzeżenia, dotyczące zachowania właścicieli.
Te zaś zdarzają się często – czterech na dziesięciu najmujących przyznaje, że ma za sobą takie nieporozumienia. W przypadku co dziesiątego lokatora doszło do eskalacji konfliktu, a 3% najemców musiało się wyprowadzić i toczy spór prawny z byłym wynajmującym im lokal.
Niska popularność ubezpieczeń wśród lokatorów to efekt braku wiedzy i świadomości ryzyka, wynikającego z korzystania z cudzej nieruchomości. 64% najemców nie słyszało wcześniej o stworzonych dla nich ubezpieczeniach. Jednak po bliższym zapoznaniu się z nimi zaczynają doceniać zakres oferowanej ochrony. 41% z nich deklaruje, że z chęcią kupi taką polisę.
Informacja prasowa: www.media.tueuropa.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…