Przed nami majówka. Bez względu na kierunek wyjazdu, warto rozważyć ubezpieczenie bagażu. Polisę tego typu można nabyć w ramach ubezpieczenia turystycznego. Stanowi ona skuteczną ochronę w razie uszkodzenia czy też kradzieży naszych przedmiotów osobistych – niezależnie od środka transportu.
Walizka czy też torba podróżna zawiera zazwyczaj wszelkie niezbędne nam podczas podróży rzeczy – odzież, kosmetyki oraz środki higieny osobistej. Niestety podczas wyjazdu jesteśmy narażeni na różne nieprzewidziane sytuacje np. może się zdarzyć, że na peronie ktoś wyrwie nam bagaż z rąk. Z tego powodu warto zadbać o ubezpieczenie bagażu podróżnego. Produkt ten zazwyczaj stanowi jeden z elementów polisy turystycznej. Co istotne, umowa tego typu obejmuje zwrot kosztów w razie uszkodzenia czy kradzieży, niezależnie od tego, czy organizujemy wyjazd na własną rękę, czy wyjeżdżamy z biurem podróży. I uwaga! Na wsparcie ubezpieczyciela możemy liczyć także wówczas, gdy wina leży po stronie przewoźnika. Co to oznacza? Jeżeli podróżujemy samolotem, a nasza walizka zostanie zniszczona na lotnisku, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Obok ubezpieczenia bagażu ochronę możemy rozszerzyć również o sprzęt sportowy. Rozbudowanie ubezpieczenia podróżnego o tego typu ryzyko przyda nam się, gdy wybieramy się na urlop w góry lub będziemy podejmowali aktywności wodne. Zabierając w podróż własny sprzęt sportowy, zyskamy gwarancję, że w razie jego uszkodzenia będziemy mogli uzyskać odszkodowanie.
Dostępne na rynku oferty obejmują swoją ochroną przedmioty, które zwyczajowo są zabierane w podróż. Przykładowo w LINK4 ochroną ubezpieczeniową są objęte takie przedmioty jak odzież, obuwie, środki higieny osobistej, kosmetyki, książki oraz okulary. Jak już wspominaliśmy polisę turystyczną możemy także rozszerzyć o ochronę sprzętu sportowego, który jest bardzo cenny. Co zatem zrobić, by otrzymać odszkodowanie? Bagaż jest objęty ochroną ubezpieczeniową wówczas, gdy znajduje się pod opieką właściciela, przechowuje się go w miejscu do tego przeznaczonym (np. luku bagażowym, zamkniętej kabinie przyczepy, w zamykanym pomieszczeniu bagażowym na dworcu) lub został powierzony przewoźnikowi. Kradzież walizki, torby czy plecaka należy zgłosić do swojego ubezpieczyciela. Co istotne, jeśli bagaż został uszkodzony, należne nam odszkodowanie będzie przyznane w takiej wysokości, aby móc go naprawić. Pamiętajmy o tym, że ustalenie wysokości kwoty świadczenia jest indywidualne. Dużo zależy od tego, jaka jest rzeczywista wartość przedmiotów, które zginęły lub zostały uszkodzone.
Warto zaznaczyć, że w przypadku posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia i Assistance możemy liczyć na świadczenie także w sytuacji, kiedy czekamy na swój bagaż na lotnisku i nie otrzymamy go w ciągu 6 godzin. Wtedy będzie nam przysługiwał zwrot kosztów poniesionych na zakup niezbędnych środków higieny osobistej, leków czy też artykułów spożywczych.
Należy mieć na uwadze to, że jeśli nie zgłosimy kradzieży na policję lub nasz bagaż nie był odpowiednio zabezpieczony, ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania.
Ubezpieczenie bagażu możemy wykupić w ramach polisy turystycznej. Rolą takiej umowy jest zapewnienie nam zwrotu kosztów leczenia, ale nie tylko. Nie zapominajmy zatem, że w przypadku zagranicznej podróży wsparcie tego typu może być dla nas bardzo cenne. Szczególnie, że zachorowanie lub poważny uraz może nam się przytrafić nawet podczas wyjazdu, a karta EKUZ nie zapewni nam np. transportu do Polski. Co więcej, zamówienie karetki na miejsce wypadku lub poważniejsze akcje ratownicze mogą być związane z dodatkowymi kosztami. Dlatego polisa turystyczna stanowi dobre uzupełnienie karty EKUZ. Umowa tego typu może nam się przydać również podczas podróży w Polsce. Jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi, ochrona obejmie organizację i pokrycie kosztów takich świadczeń jak zabiegi ambulatoryjne, wizyta u lekarza oraz koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza. Jeśli zatem chcemy zapewnić sobie pełen komfort, warto wybrać taki rodzaj ochrony. W LINK4 mamy do wyboru warianty podzielone na konkretne terytoria (Polskę, Europę i świat).
Polisę turystyczną możemy rozszerzyć nie tylko ubezpieczenie bagażu podróżnego, ale także OC w życiu prywatnym. Ochrona ta zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Dobrym uzupełnieniem umowy może być również NNW, które obejmuje swoim zakresem następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Kupując ubezpieczenie bagażu w podróży, zwróćmy uwagę na sumy ubezpieczenia polisy turystycznej starając się dopasować je do naszych potrzeb. Zweryfikujmy także to czy polisę trzeba rozszerzyć o takie ryzyko. Może się, bowiem okazać, że standardowa polisa turystyczna nie będzie zawierała w swoim zakresie ochrony bagażu podróżnego.
Źródło: LINK4
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…