Kara z UFG za brak ubezpieczenia OC to tylko jedna z konsekwencji jakie mogą ponieść właściciele pojazdów, którzy nie spełnili swojego ustawowego obowiązku. Warto zdawać sobie sprawę, że nakładanie takich opłat to nie tylko sposób na egzekwowanie przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim istotny element systemu ochrony prawnej kierowców i pieszych.
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada kary na właścicieli pojazdów, którzy nie posiadają ważnej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Warto jednak być świadomym tego, że UFG działa w interesie publicznym – chroni w ten sposób prawa osób poszkodowanych i zapewnia, że mają one dostęp do rekompensaty, niezależnie od sytuacji finansowej sprawcy wypadku. Śmiało można założyć, że głównym celem kar za brak OC jest zapewnienie, że wszyscy kierowcy uczestniczący w ruchu drogowym mają odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje ewentualne szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu w przypadku wypadku.
Kara finansowa z UFG za brak ubezpieczenia OC stanowi jeden z aspektów braku ważnej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w przypadku stwierdzenia, że pojazd był użytkowany bez OC, wysyła do właściciela pojazdu wezwanie do zapłaty określonej kary. Opłata ta ma za zadanie egzekwować przestrzeganie przepisów, które nakładają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Fundusz monitoruje rynek w celu identyfikacji pojazdów, które poruszają się bez obowiązkowego OC, a stawki kar są uzależnione od czasu trwania okresu, przez który pojazd był nieubezpieczony. Na przykład w przypadku samochodu osobowego brak OC powyżej 14 dni wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty karnej w wysokości 8600 zł. Jednak mimo tego, że kwota ta znacznie może uszczuplić nasz budżet to konsekwencje jazdy bez OC mogą być jeszcze bardziej dotkliwe – jeśli spowodujemy wypadek pojazdem bez ważnej polisy poniesiemy osobistą odpowiedzialność za obrażenia i szkody wyrządzone innym osobom, co bardzo często wiąże się z dużym obciążeniem finansowym.
By uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC, powinniśmy nie tylko terminowo odnowić polisę, ale również świadome zarządzać swoim ubezpieczeniem. By utrzymać ciągłość ubezpieczenia samochodu powinniśmy:
Skorzystanie z ubezpieczeń oferowanych przez InterRisk to dobry sposób na zapewnienie sobie i swoim bliskim spokoju oraz bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenia komunikacyjne, w tym ubezpieczenie OC, które jest nie tylko obowiązkowe, ale przede wszystkim daje nam ochronę przed finansowymi konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń drogowych.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…