Zatrudnienie na umowach B2B jest w branży IT bardzo powszechne, a to oznacza, że kontraktorzy nie mogą cieszyć się przywilejami, które przysługują pracownikom etatowym. Taka forma zatrudnienia niesie ze sobą oczywiście liczne korzyści, które to wpływają na jej popularność i powszechność, jednak jedną z wad jest w jej przypadku przerzucenie odpowiedzialności cywilnej za błędy w pracy i zaniechania na kontraktora. Stąd wiele firm zlecających zadania informatyczne i programistyczne kontraktorom, wymaga wykupienia przez nich zawodowego OC dla branży IT, a coraz większa liczba specjalistów samodzielnie decyduje się na wykupienie polisy. Kluczową dla wielu kontraktorów jest kwestia kwoty ubezpieczenia. Tłumaczymy, jak ją wybrać.
Odpowiedzialność cywilna za popełnione błędy lub zaniechania w pracy specjalisty IT jest niestety ciemną stroną medalu w przypadku pracy na kontrakcie. Specjaliści zatrudnieni na umowie o pracę mogą odpowiadać maksymalnie trzykrotnością wysokości swojej pensji. Tymczasem kontraktor prowadzący własną jednoosobową działalności gospodarczą musi liczyć się z tym, że może odpowiadać nawet całym swoim majątkiem, a to niesie bezpośrednie ryzyko poważnych problemów finansowych nie tylko jego firmy, ale też w życiu osobistym.
Pomimo tego ryzyka prowadzenie własnej działalności niesie ze sobą wiele korzyści, które pomagają optymalizować m.in. koszty uzyskania przychodu i inne kwestie podatkowe, a w rezultacie cieszyć się wyższym wynagrodzeniem.
Poważne firmy w zasadzie stawiają wykupienie ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów IT jako konieczny warunek podjęcia pracy z kontraktorem. W ten sposób mają pewność pokrywania poniesionych strat lub kosztów naprawy błędów, popełnionych w czasie pracy kontraktora.
Jednakże nawet w przypadku braku takich wymogów coraz większa liczba kontraktorów dobrowolnie decyduje się na wykupienie ubezpieczenia OC firm IT. Jest to efekt zwiększającej się świadomości o możliwych konsekwencjach wykonywania pracy m.in. informatyka czy programisty na własny rachunek.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od zakresu wykonywanych obowiązków oraz przewidzianych w umowach wysokościach kar. Warto bardzo dobrze przeanalizować zakres wykonywanych obowiązków i upewnić się, że są uwzględnione w polisie, a także oszacować straty, jakie mogą powstać wskutek ich zaniechań lub błędów w czasie ich wykonywania. Ponadto pod uwagę należy wziąć też:
Nie bez znaczenia pozostaje miejsca świadczenia usług. Jeśli pracujesz dla firm zagranicznych, a szczególnie amerykańskich, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami niż w Polsce czy krajach Unii Europejskiej.
Artykuł partnera
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…