Zatrudnienie na umowach B2B jest w branży IT bardzo powszechne, a to oznacza, że kontraktorzy nie mogą cieszyć się przywilejami, które przysługują pracownikom etatowym. Taka forma zatrudnienia niesie ze sobą oczywiście liczne korzyści, które to wpływają na jej popularność i powszechność, jednak jedną z wad jest w jej przypadku przerzucenie odpowiedzialności cywilnej za błędy w pracy i zaniechania na kontraktora. Stąd wiele firm zlecających zadania informatyczne i programistyczne kontraktorom, wymaga wykupienia przez nich zawodowego OC dla branży IT, a coraz większa liczba specjalistów samodzielnie decyduje się na wykupienie polisy. Kluczową dla wielu kontraktorów jest kwestia kwoty ubezpieczenia. Tłumaczymy, jak ją wybrać.

W jaki stopniu odpowiadasz jako pracownik B2B?

Odpowiedzialność cywilna za popełnione błędy lub zaniechania w pracy specjalisty IT jest niestety ciemną stroną medalu w przypadku pracy na kontrakcie. Specjaliści zatrudnieni na umowie o pracę mogą odpowiadać maksymalnie trzykrotnością wysokości swojej pensji. Tymczasem kontraktor prowadzący własną jednoosobową działalności gospodarczą  musi liczyć się z tym, że może odpowiadać nawet całym swoim majątkiem, a to niesie bezpośrednie ryzyko poważnych problemów finansowych nie tylko jego firmy, ale też w życiu osobistym.

Pomimo tego ryzyka prowadzenie własnej działalności niesie ze sobą wiele korzyści, które pomagają optymalizować m.in. koszty uzyskania przychodu i inne kwestie podatkowe, a w rezultacie cieszyć się wyższym wynagrodzeniem.

Ubezpieczenie zawodowe OC dla branży IT – obowiązek czy możliwość?

Poważne firmy w zasadzie stawiają wykupienie ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów IT jako konieczny warunek podjęcia pracy z kontraktorem. W ten sposób mają pewność pokrywania poniesionych strat lub kosztów naprawy błędów, popełnionych w czasie pracy kontraktora.

Jednakże nawet w przypadku braku takich wymogów coraz większa liczba kontraktorów dobrowolnie decyduje się na wykupienie ubezpieczenia OC firm IT. Jest to efekt zwiększającej się świadomości o możliwych konsekwencjach wykonywania pracy m.in. informatyka czy programisty na własny rachunek.

Jaką kwotę powinno obejmować ubezpieczenie OC dla pracowników IT?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od zakresu wykonywanych obowiązków oraz przewidzianych w umowach wysokościach kar. Warto bardzo dobrze przeanalizować zakres wykonywanych obowiązków i upewnić się, że są uwzględnione w polisie, a także oszacować straty, jakie mogą powstać wskutek ich zaniechań lub błędów w czasie ich wykonywania. Ponadto pod uwagę należy wziąć też:

  • kary administracyjne;
  • koszty pracy firm i specjalistów naprawiających skutki błędów (m.in. informatyka śledcza, pomoc prawna czy nawet naprawa wizerunku);
  • możliwe roszczenia osób trzecich spowodowane cyberincydentami.

Nie bez znaczenia pozostaje miejsca świadczenia usług. Jeśli pracujesz dla firm zagranicznych, a szczególnie amerykańskich, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami niż w Polsce czy krajach Unii Europejskiej.

Artykuł partnera