Faktoring jest jedną z najwygodniejszych i najłatwiej dostępnych form finansowania danej działalności gospodarczej. Niesie on ze sobą mnóstwo korzyści. Począwszy od zapewnienia sobie natychmiastowego dopływu gotówki, poprzez uzyskanie płynności finansowej i wiążące się z tym zwiększenie konkurencyjności na rynku, kończąc na wygodzie i elastyczności samego rozwiązania. Czym więc jest faktoring i jak dokładnie na nim skorzystamy? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia korzyści faktoringu, sprecyzujmy, czym właściwie on jest. Jego definicja przedstawia się następująco. Faktoring jest usługą polegającą na wykupie przez świadczący ją podmiot, nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, które te posiadają względem swoich kontrahentów.
Prostszą definicją faktoringu jest po prostu konwersja nieprzeterminowanych wierzytelności (które przyjmują w tym przypadku formę faktur z odroczonym terminem płatności) bezpośrednio na gotówkę. Firma korzystająca z tej usługi (faktorant) otrzymuje ją od firmy ją oferującej (faktor). Co oczywiste ta ostatnia potrąca sobie z kwoty pewien procent, jako swoją należność.
Do pełnego zrozumienia czym jest faktoring, posłużmy się przykładem obrazującym jego działanie. Proces usługi faktoringowej jest więc następujący. Nasza firma, za sprzedaż towaru lub skorzystanie z usługi wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności.
Nasz klient jest więc zadowolony, mogąc zapłacić nam w dogodnym dla siebie terminie. My natomiast stajemy się bardziej konkurencyjni względem innych w danej branży. Zamiast jednak czekać na należność do wyznaczonego kontrahentowi terminu, gotówkę otrzymujemy od razu, tyle że z firmy faktoringowej.
Dodać do tego należy także i fakt, że faktoring jest rozwiązaniem bardzo elastycznym. Firmy finansujące dopasować go mogą do różniących się względem siebie potrzeb klientów. W rezultacie powstało wiele różnych typów tej usługi: począwszy od taniego faktoringu z regresem, poprzez faktoring pełny, na faktoringu odwrotnym kończąc.
Podkreślić tu także należy wygodę korzystania z tej usługi. Zrealizować ją można bowiem w postaci elektronicznej. Tak powstały faktoring on-line święci prawdziwe triumfy wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy doceniają jego łatwą dostępność i wiążące się z nim minimum formalności.
Jak już wspomnieliśmy, wspomniana usługa posiada wiele form. Ma to swoje oczywiste przełożenie na mnogość korzyści z niej wynikających. Poniżej przedstawimy 10 najistotniejszych zalet faktoringu.
Jak już powyżej napomknęliśmy, największą zaletą płynącą z usługi faktoringowej jest utrzymanie i zabezpieczenie przez naszą firmę płynności finansowej. Jest to bowiem czynnik, który w największej mierze zadecyduje o rozkwicie lub upadku naszej działalności. Zdobyty w ten sposób kapitał obrotowy przeznaczać będziemy na bieżące wydatki jak choćby wypłaty dla pracowników.
Zdobyty dzięki faktoringowi kapitał obrotowy – prócz regulowania bieżących wydatków – spełnia także jeszcze jedną, ważną funkcję. Jest nią zwiększenie konkurencyjności naszej firmy na rynku. W praktyce sprowadzi się to do podejmowania wszelkiego rodzaju inicjatyw i inwestycji, z których, bez wspomagania faktora, nie moglibyśmy skorzystać.
Trzecią korzyścią, która wynika z użytkowania usługi faktoringu, jest jej duża dostępność. Uwidoczni się to najpełniej, jeśli zestawimy ją z kredytem obrotowym. W przeciwieństwie do tego ostatniego, faktoring nie jest długotrwałym zobowiązaniem finansowym. Firma faktoringowa nie będzie także sprawdzać naszej wypłacalności i historii kredytowej. Największe znaczenie mieć to będzie dla początkujących przedsiębiorców oraz dla sektora MŚP.
Wspomniana już powyżej mnogość form faktoringu w praktyce sprowadzi się do indywidualnego dopasowania go do potrzeb każdego klienta z osobna. Jeśli więc jesteśmy pewni jego wiarygodności, wybrać możemy – najtańszy na rynku – faktoring niepełny. W przypadku, kiedy szukamy pełnego zabezpieczenia, skorzystamy z rozwiązania bez regresu. Jeśli zaś chcemy przeprowadzić inwestycję i dokonać zakupu do naszej firmy, a należność uregulować później – skorzystamy z tak zwanego faktoringu odwrotnego.
Warto tu także przytoczyć rzadko wspominaną zaletę faktoringu. Jest to bowiem rozwiązanie bardzo wygodne. Zawarcie umowy faktoringowej wiąże się zazwyczaj z minimum formalności, a całości dopełnić można poprzez Internet. Dobrze widać to na przykładzie faktoringu online, który dobrze dopasowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw.
Na koniec warto wspomnieć, że wyboru firmy finansującej dokonać powinniśmy jedynie spośród sprawdzonych i docenionych marek. Najlepszym tego przykładem jest Bibby Financial Services, lider we wprowadzaniu szeroko pojętych usług faktoringu online.
Artykuł partnera
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…