Karencja to istotny element ubezpieczeń nieruchomości, który może mieć realny wpływ na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego warto wiedzieć, kiedy obowiązuje, czego dotyczy i czy można jej uniknąć, by nie zostać bez wsparcia w razie szkody.
Na początku warto wyjaśnić, czym jest karencja. Pojęcie to dotyczy okresu po zawarciu umowy, w którym ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie obowiązuje dla wybranych ryzyk. W praktyce oznacza to, że pomimo tego, że umowa ubezpieczenia jest zawarta i składka opłacona, za niektóre zdarzenia ubezpieczyciel będzie odpowiadał dopiero po upływie określonego czasu. Na przykład w przypadku TU Europa karencja w ubezpieczeniu nieruchomości dotyczy wyłącznie ryzyka powodzi. Jej długość wynosi 30 dni i ma na celu zapobieganie nadużyciom, np. wykupieniu polisy tuż przed przewidywanym zagrożeniem żywiołowym.
Jak wspominaliśmy w TU Europa karencja dotyczy jedynie ryzyka powodzi. Pozostałe zdarzenia – takie jak pożar, uderzenie pioruna, zalanie z instalacji, huragan czy grad – objęte są ochroną od dnia wskazanego w umowie (najwcześniej od następnego dnia po opłaceniu składki). To oznacza, że tylko jedno konkretne ryzyko podlega czasowemu wyłączeniu z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co istotne, karencja dla ryzyka powodzi nie jest stosowana, gdy zawierana jest kolejna umowa ubezpieczenia z zachowaniem ciągłości ochrony, czyli wówczas, gdy klient przedłuży ochronę bez przerwy. W takim przypadku nie trzeba ponownie czekać 30 dni od dnia zawarcia polisy, by ochrona w zakresie ryzyka powodzi zaczęła obowiązywać.
Niewątpliwie karencja w ubezpieczeniu nieruchomości jest mechanizmem, który zabezpiecza ubezpieczyciela przed możliwością wypłaty odszkodowania w przypadku szkód powstałych tuż po zawarciu umowy ubezpieczenia. Istotne jest to, że nie ma możliwości skrócenia okresu karencji. Wynika ona z postanowień zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i obowiązuje dla wszystkich klientów na tych samych zasadach. Jednak jak pisaliśmy wyżej, karencji można uniknąć, zachowując ciągłość ubezpieczenia – jeśli nowa polisa zostaje zawarta bez przerwy po zakończeniu poprzedniej, to okres karencji np. dla powodzi nie obowiązuje. Dlatego tak ważne jest świadome planowanie momentu zawarcia umowy i znajomość zapisów OWU. To tam znajdziemy wszelkie informacje na temat danego produktu.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…