Gwarancja ubezpieczeniowa to zabezpieczenie wierzyciela – dzięki niej zyskuje on pewność, że nie poniesie strat, jeżeli kontrahent nie dotrzyma zobowiązania. Gwarancji ubezpieczeniowej zazwyczaj potrzebują firmy z sektora budowlanego, gdyż ułatwiają one, a często wręcz stanowią warunek zawarcia umowy z innym przedsiębiorcą bądź instytucją państwową.
Gwarancja opiera się na tym, że ubezpieczyciel (gwarant), zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia pieniężnego na rzecz wierzyciela (beneficjenta gwarancji) w przypadku, gdy dłużnik (zobowiązany, nazywany też zleceniodawcą gwarancji) nie wywiąże się z przyjętego zobowiązania wobec wierzyciela. Jak widać, gwarancja stanowi dla wierzyciela zapewnienie, że nie poniesie on straty, jeśli kontrahent nie dotrzyma danej umowy.
Warto podkreślić, że dla beneficjenta gwarancja ubezpieczeniowa jest wiarygodną formą zabezpieczenia ewentualnych roszczeń. Natomiast zobowiązanemu przedsiębiorcy gwarancja pozwala na spełnienie wymagań kontrahentów, którzy żądają przedstawienia zabezpieczenia. Oprócz tego ogranicza ona konieczność zamrażania własnych środków oraz uczestniczenie w wielu przetargach jednocześnie. Do korzyści wynikających z posiadania gwarancji ubezpieczeniowej możemy zaliczyć także to, że potwierdza ona pozytywną ocenę sytuacji finansowej firmy przez niezależną instytucję finansową. Tym samym wpływa to korzystnie na ocenę wiarygodności przedsiębiorcy, jako partnera biznesowego.
Należy wyjaśnić, że w zależności od przeznaczenia wyróżniamy różne rodzaje gwarancji ubezpieczeniowych.
Gwarancja zapłaty wadium, która zastępuje wadium gotówkowe przydaje się w przetargach. Wówczas ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty kwoty wskazanej w gwarancji w przypadku, gdyby firma, który wygrała przetarg, odmówiła podpisania kontraktu na warunkach oferty.
Z kolei gwarancja należytego wykonania kontraktu zabezpiecza w sytuacji, gdyby przedsiębiorca nie wykonał lub nieprawidłowo wykonał kontrakt.
Natomiast gwarancja zwrotu zaliczki przyda się przy realizacji umowy. Może być ona udzielona na wniosek przedsiębiorcy, który otrzymał zaliczkę na jej realizację. W tej gwarancji ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty wskazanej kwoty, gdyby firma nie wykonała umowy i nie rozliczyła w wyznaczonym terminie zaliczki.
Już po zakończeniu inwestycji – w okresie rękojmi, stosowana jest zazwyczaj gwarancja usunięcia wad i usterek. Jest ona zobowiązaniem ubezpieczyciela do wypłaty wskazanej w niej kwoty beneficjentowi na wypadek, gdyby przedsiębiorca nie wykonał lub nienależycie wykonał wynikające z umowy obowiązki z tytułu usunięcia wad i usterek ujawnionych po zakończeniu jej realizacji.
Zalety gwarancji ubezpieczeniowej są nie do przecenienia. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu ochrona firmy nie zwalnia jej z wykonania zobowiązania nią zabezpieczonego.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…