Zawarcie umowy OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Cena takiej polisy uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z elementów, które wpływają na jej wysokość, jest przebieg historii ubezpieczenia. Kiedy możemy liczyć na zniżkę na OC, a kiedy historia będzie działała na naszą niekorzyść?
Każdy ubezpieczyciel stosuje własny system oceny historii przebiegu ubezpieczenia, a co za tym idzie nieco inaczej wygląda obliczanie zniżki na OC. Wynika to z tego, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie precyzuje, jak towarzystwa mają wyliczać składkę na OC.
Jak zatem sprawdzić zniżki OC? W systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego mamy możliwość wygenerowania zaświadczenia o przebiegu ochrony ubezpieczeniowej i w ten sposób możemy upewnić, ile spowodowaliśmy szkód. Jeśli takie sytuacje nie miały miejsca, to najczęściej za każdy rok bezszkodowej jazdy uzyskamy 10 procent zniżki, więc np. po 4 latach powinna ona wynieść 40 procent. W praktyce jednak ta informacja niewiele nam da, bo przecież nie ustalimy na tej podstawie, ile będzie kosztować OC.
Spowodowanie szkody, która będzie skutkowała wypłatą odszkodowania z naszego OC wpłynie na wzrost składki w kolejnym roku ochrony ubezpieczeniowej. Tym samym utracimy część wypracowanych już zniżek. Najczęściej będzie to 10 procent – o ile spowodujemy jedną szkodę. Jeśli będzie ich więcej, to strata zniżek będzie jeszcze większa. Na jak długo traci się zniżki po kolizji? Oczywiście nie na zawsze, wszystko zależy od tego, jak będziemy korzystać z pojazdu w kolejnych latach. Jeśli będziemy jeździć bezszkodowo, to możliwe, że odzyskamy je nawet po roku. Ale uwaga! Nie stanowi to reguły, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej oceny ubezpieczyciela.
Ubezpieczając swój pierwszy pojazd, jesteśmy dla towarzystwa zupełnie nowym klientem, bez historii przebiegu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie wie, z kim ma do czynienia, dlatego cena pierwszego OC jest stosunkowo wysoka. Jednak wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy wypracujemy zniżki. Zatem, po jakim czasie uzyskamy zniżki na ubezpieczenie samochodu? To również kwestia ustaleń wewnętrznych danego towarzystwa. Najczęściej jeden rok bezszkodowej jazdy przyniesie 10 procent zniżki, ale nie jest to regułą. Pamiętajmy także o tym, że jej naliczenie wcale nie jest jednoznaczne z tym, że OC w kolejnym roku będzie kosztować mniej. A po ilu latach możemy osiągnąć maksymalną wysokość zniżek OC? Zazwyczaj górna granica wynosi 60 procent, czyli z reguły wypracujemy je po 6 latach bezszkodowej jazdy.
Bezpieczna i bezszkodowa jazda może nam przynieść oszczędność na OC. Jednak nawet najlepszemu kierowcy może przydarzyć się spowodowanie szkody – wówczas utracimy część zniżek. Pamiętajmy jednak, że są one jednym z wielu czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy OC. Doświadczenie pokazuje, że porównywanie ofert pod kątem tego, jaką wysokość zniżek oferuje towarzystwo po danym okresie, nie jest jednoznaczne z wyborem takiej, która będzie najtańsza i najlepsza. Tylko weryfikacja dostępnych ofert da nam pewną informację, co do wysokości składek. Tym bardziej, że w ramach polisy OC możemy zyskać dodatkową ochronę w postaci podstawowego pakietu assistance, Zielonej Karty czy Bezpośredniej Likwidacji Szkód.
Źródło: AVIVA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…