Pierwszy dzwonek w szkołach już zabrzmiał. Teraz studenci przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego. Każda osoba do 26 roku życia może być zgłoszona do płatnika składek u swoich rodziców lub na uczelni. Ale może również to ubezpieczenie stracić. Dlaczego?
Bywają sytuacje, kiedy student podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że „świeci się na czerwono”. Oznacza to, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia. Bardzo często sytuacją są zaskoczeni są rodzice, którzy zgłosili wcześniej dziecko do ubezpieczenia. Dlaczego więc mimo to, dziecko w systemie „świeci na czerwono”? Okazuje się, że to oni sami zapomnieli o odpowiednim zgłoszeniu swojego dziecka w kadrach firmy, w której pracują lub nie wiedzą, że podpisanie przez dziecko umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje „wypadnięciem” z rodzicielskiego ubezpieczenia. Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wyjaśnia:
„Dziecko, które studiuje, ubezpieczenie zdrowotne „przy rodzicu” ma tylko do momentu ukończenia 26 roku życia – bez względu na to jak długo studiuje. Potem musi złożyć wniosek w dziekanacie swojej uczelni, która zgłosi studenta do ubezpieczenia . Niewiele osób wie, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmuje pracę, po podpisaniu umowy, gdy pracodawca zgłosi go do ZUS, wtedy automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica””.
Młodzi ludzie często podejmując pracę sezonową automatycznie traci ubezpieczenie u rodzica, dlatego tak ważnej jest aby po ukończeniu pracy, rodzice ponowne zgłosili studenta u swojego płatnika.
„Ta zasada dotyczy każdego rodzaju umowy, którą podpisze student. Nie ma znaczenia czy jest to umowa zlecenia czy umowa o pracę. Także zlecenie „wyrzuci” studenta z ubezpieczenia rodzica, bo w czasie jego wykonywania będzie opłacana składka zdrowotna przez firmę, w której student pracuje” – dodaje ekspertka z ZUS.
Na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest 7 dni od momentu, gdy straci swój tytuł do ubezpieczenia. Członka rodziny zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. Ważne jest również, aby poinformować pracodawcę, że dziecko nie ma już prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny w momencie, gdy rozpoczęło pracę albo, gdy ukończyło studia czy naukę w szkole.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Liczba osób oszczędzających na emeryturę z TFI PZU wynosiła w połowie kwietnia ponad milion. Co…
Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne,…
Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…
Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…
Compensa została wyróżniona za najciekawszą innowację w branży finansowej. Kapituła konkursu „Liderów Świata Bankowości i…
Unum wystartowało z nowym programem edukacyjnym „U lekarza”. Akcja ma za zadanie zwiększać świadomość zdrowotną…