Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed zagrożeniami, które są specyficzne dla branży kryptoaktywów. Instytucja przypomina, że rynek ten charakteryzuje się dużą zmiennością – notowania kryptowalut są bardziej podatne na wahania a brak stabilności cen może prowadzić do nieprzewidywalnych strat.
KNF przypomina, że rynek kryptowalut cechuje wysoka zmienność – kursy walut cyfrowych są znacznie bardziej podatne na gwałtowne wahania – a brak stabilności cen może prowadzić do nagłych strat i nieprzewidywalnych wyników. Niestety kryptoaktywa podlegają dezinformacji i manipulacjom, które mogą wpływać na kurs danego aktywa cyfrowego, jak również wprowadzać w błąd. W ostatnich tygodniach mogliśmy np. obserwować, jak wyniki wyborów prezydenckich w USA wpłynęły na notowania Bitcoina, który w ubiegłym tygodniu osiągnął swój cenowy rekord wszechczasów.
Warto zdawać sobie sprawę, że rynek kryptoaktywów rozwija się bardzo szybko, a oszuści, dla własnych korzyści, są gotowi wykorzystać niewiedzę i zaufanie potencjalnych nabywców. Dlatego każdy uczestnik tego rynku powinien być bardzo ostrożny.
Rynek kryptoaktywów bardzo często jest celem ataków cyberprzestępców, którzy między innymi dopuszczają się kradzieży z portfeli online czy giełd kryptowalut. Co więcej, w mediach społecznościowych i serwisach internetowych można znaleźć publikowane przez oszustów fałszywe reklamy inwestycyjne, w których wykorzystują wizerunki znanych osób, polityków, firm i instytucji, by w ten sposób zachęcić do rzekomej inwestycji. KNF rekomenduje, by zachować ostrożność w korzystaniu z ofert i publikacji osób podających się w mediach społecznościowych za ekspertów z branży kryptowalut. Niezwykle istotne jest to, by zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na typowe oznaki oszustw takie, jak nierealistycznie wysokie zyski czy presję na szybki zakup. Planując inwestycje w krypto aktywa warto też śledzić informacje z branży kryptowalut, dzięki którym można być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku aktywów cyfrowych.
Nie każdy wie, że Rozporządzenie MiCA nie reguluje całego rynku kryptoaktywów. Przepisy te przede wszystkim wskazują na to, jakie tokeny mogą być oferowane publicznie, wydane i umieszczone na platformach do handlu kryptowalutami. Dotyczy to tokenów związanych z aktywami (ART), tokenów pieniądza elektronicznego (EMT), tokenów innych niż ART i EMT oraz usług pośrednictwa w handlu kryptoaktywami.
Z uwagi na wzrost zainteresowania kryptowalutami, UKNF przygotował materiał edukacyjno-informacyjny „Kryptoaktywa – czy wiążą się z wyższym ryzykiem”. Znajdziemy w nim między innymi informacje:
źródło: KNF
UNIQA wprowadziła zmiany w swoich ubezpieczeniach komunikacyjnych. Ubezpieczyciel oferuje nowości produktowe i zapewnia jeszcze szerszą…
Przed nami majówka. Dla wielu z nas to dobra okazja do podróży własnym autem. Zwłaszcza,…
Liczba osób oszczędzających na emeryturę z TFI PZU wynosiła w połowie kwietnia ponad milion. Co…
Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne,…
Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…
Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…