Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed zagrożeniami, które są specyficzne dla branży kryptoaktywów. Instytucja przypomina, że rynek ten charakteryzuje się dużą zmiennością – notowania kryptowalut są bardziej podatne na wahania a brak stabilności cen może prowadzić do nieprzewidywalnych strat.
KNF przypomina, że rynek kryptowalut cechuje wysoka zmienność – kursy walut cyfrowych są znacznie bardziej podatne na gwałtowne wahania – a brak stabilności cen może prowadzić do nagłych strat i nieprzewidywalnych wyników. Niestety kryptoaktywa podlegają dezinformacji i manipulacjom, które mogą wpływać na kurs danego aktywa cyfrowego, jak również wprowadzać w błąd. W ostatnich tygodniach mogliśmy np. obserwować, jak wyniki wyborów prezydenckich w USA wpłynęły na notowania Bitcoina, który w ubiegłym tygodniu osiągnął swój cenowy rekord wszechczasów.
Warto zdawać sobie sprawę, że rynek kryptoaktywów rozwija się bardzo szybko, a oszuści, dla własnych korzyści, są gotowi wykorzystać niewiedzę i zaufanie potencjalnych nabywców. Dlatego każdy uczestnik tego rynku powinien być bardzo ostrożny.
Rynek kryptoaktywów bardzo często jest celem ataków cyberprzestępców, którzy między innymi dopuszczają się kradzieży z portfeli online czy giełd kryptowalut. Co więcej, w mediach społecznościowych i serwisach internetowych można znaleźć publikowane przez oszustów fałszywe reklamy inwestycyjne, w których wykorzystują wizerunki znanych osób, polityków, firm i instytucji, by w ten sposób zachęcić do rzekomej inwestycji. KNF rekomenduje, by zachować ostrożność w korzystaniu z ofert i publikacji osób podających się w mediach społecznościowych za ekspertów z branży kryptowalut. Niezwykle istotne jest to, by zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na typowe oznaki oszustw takie, jak nierealistycznie wysokie zyski czy presję na szybki zakup. Planując inwestycje w krypto aktywa warto też śledzić informacje z branży kryptowalut, dzięki którym można być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku aktywów cyfrowych.
Nie każdy wie, że Rozporządzenie MiCA nie reguluje całego rynku kryptoaktywów. Przepisy te przede wszystkim wskazują na to, jakie tokeny mogą być oferowane publicznie, wydane i umieszczone na platformach do handlu kryptowalutami. Dotyczy to tokenów związanych z aktywami (ART), tokenów pieniądza elektronicznego (EMT), tokenów innych niż ART i EMT oraz usług pośrednictwa w handlu kryptoaktywami.
Z uwagi na wzrost zainteresowania kryptowalutami, UKNF przygotował materiał edukacyjno-informacyjny „Kryptoaktywa – czy wiążą się z wyższym ryzykiem”. Znajdziemy w nim między innymi informacje:
źródło: KNF
Compensa Dystrybucja zmieniła nazwę na Vienna Life Partners. Zmiana jest konsekwencją połączenia Aegon, Compensy Życie i „małej”…
17 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Executive Club. Menedżerowie z różnych obszarów…
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ostrzega, że nie należy ignorować pism dotyczących ubezpieczenia pojazdu, które otrzymujemy od…
Jak powszechnie wiadomo wysokość opłaty za brak ubezpieczenia obowiązkowego zależna jest między innymi od wysokości płacy…
Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – organizacja ta od lat…
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…