Aktualności

KNF: Recydywiści płacą wyższe kary

Towarzystwa, które notorycznie mają opóźnienia w likwidacji szkód z komunikacyjnych polis OC, dostają wyższe kary od KNF. Jak przypomina „DGP” w taki sposób ukarano kilka dni temu InterRisk.

 
Ubezpieczyciel został ukarany kwotą 100 tys. złotych za to, że nie dotrzymał ustawowych terminów wypłaty odszkodowań i dopełnienia obowiązków informacyjnych. Tak wysoka kara nie jest przypadkowa. InterRisk bowiem już wcześniej nie dotrzymał ustalonych terminów. Łukasz Dajnowicz z biura prasowego nadzoru podkreśla, że wysokość kar ma mobilizować Towarzystwa do dotrzymywania obowiązkowych terminów: „Kary mają zmobilizować towarzystwa do położenia większego nacisku na terminowość procesu likwidacji szkód”. Jak podaje „DGP” – z danych KNF wynika, że od 2009 r. do kwietnia 2015 r. za niedotrzymywanie terminów w likwidacji szkód z komunikacyjnych polis OC najczęściej karane były Warta, Compensa, oraz Generali.
 
Jak była dotychczasowa wysokość grzywien nakładanych na TU?
 
Różna – od kilku do 150 tys. zł dla PZU SA i Warty. Rzecznik Komisji tłumaczy, że to, iż od kwietnia ub.r. aż do teraz nie było kar za nieterminową likwidację, wynika nie z braku tego typu spraw, a konieczności zajęcia się innymi nadzorowanymi segmentami rynku finansowego.
 
KNF uważnie obserwuje „komunikację”
 
Z kolei z branży ubezpieczeniowej dobiegają głosy, że pauza wynikała z tego, iż nadzór chciał dać ubezpieczycielom czas na spokojne przystosowanie się do funkcjonowania likwidacji według wytycznych dotyczących tego obszaru, obowiązujących od początku kwietnia 2015 r. Teraz zaś postanowił pokazać, że uważnie obserwuje sektor komunikacyjny i będzie zdecydowanie i ostro reagować na wszelkie nieprawidłowości. Stąd można oczekiwać wkrótce kolejnych wysokich kar dla następnych towarzystw. Anonimowy menadżer z branży jest jednak zdania, że ewentualne sankcje będą dotyczyły spraw, które należy traktować jako wyjątki od reguły. Ekspert wskazuje, że uwaga, jaką w ostatnich latach Komisja poświęca rynkowi komunikacyjnemu sprawia, że firmy bardzo mocno pilnują przestrzegania przepisów.
 
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

2 dni ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

2 dni ago

Bezpieczne podróże i letnie nagrody z AGRO Ubezpieczenia 

AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…

2 dni ago

Rząd reaguje na wzrost stawek ubezpieczeń po powodzi 

Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…

2 dni ago

PZU zadba o bezpieczeństwo na trasie Tour de Pologne 

W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…

2 dni ago

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się w domu 

Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…

3 dni ago