Niestety w ostatnich latach znacząco spadła liczebność pszczół na świecie. A przecież te pożyteczne owady pełnią bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie. Dlatego tak istotnym aspektem staje się ochrona pszczół, także ta ubezpieczeniowa.
Niestety z każdym rokiem zmniejsza się liczebność pszczół. Spowodowane jest to między innymi przez stosowanie w rolnictwie toksycznych pestycydów, choroby oraz zachodzące zmiany klimatyczne. Dodatkowo intensywna produkcja rolnicza nie wpływa korzystnie na te owady. Ograniczanie miododajnych upraw, chemizacja rolnictwa, może powodować masowe padnięcia pszczół. Co gorsze, pestycydy w niesprzyjających warunkach mogą doprowadzić nawet do całkowitego wyniszczenia rodziny pszczelej. Z tego powodu tak istotnym aspektem staje się ochrona tych pożytecznych owadów. Co raz częściej w tym celu podejmowane są różne aktywności takie jak zakładanie małych pasiek na dachach biurowców czy centrów handlowych. Prowadzi się także działania edukacyjne oraz nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów dla pszczół, czy ustawia tzw. hotele dla dzikich pszczół na terenach publicznych lub w sadach. Wszystkie te działania mają za zadanie zwiększyć liczebność pszczół oraz uświadomić społeczeństwo o ich bardzo korzystnym oddziaływaniu na środowisko naturalne oraz bioróżnorodność.
Na rynku znajdziemy także ubezpieczenia dedykowane dla pszczelarzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom tej branży Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przygotowało specjalną ofertę ubezpieczeniową. W ramach Pakietu „Bezpieczna Zagroda” możliwe jest ubezpieczenie uli oraz rodzin pszczelich, pracowni pszczelarskich wraz z ich wyposażeniem, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem gospodarki pasiecznej. Jak wygląda zakres tego produktu? Podstawowa ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody powstałe na skutek wystąpienia zdarzeń losowych takich jak: pożar, deszcz nawalny, grad, lawina, osuwanie się ziemi, silny wiatr, uderzenia pioruna, upadek statku powietrznego czy wybuch. Ponadto może zostać rozszerzona o szkody powstałe w wyniku kradzieży lub dewastacji (w tym wyrządzonej przez dzikie zwierzęta).
Istotnym elementem wspomnianego wyżej produktu jest także możliwość ubezpieczenia rodzin pszczelich od padnięcia w wyniku zatrucia środkami ochrony roślin stosowanymi do opryskiwania upraw polowych, sadów oraz lasów. I uwaga! Przedmiot ubezpieczenia mogą stanowić zarówno pasieki stacjonarne, jak i wędrowne, czyli wywożone na sezonowe pożytki. Ochronę można również uzupełnić o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania pasieki. Produkt ten jest szczególnie ważny w przypadku dużych, profesjonalnie prowadzonych pasiek, a także tych położonych na terenach miejskich lub w innych miejscach, w których zachodzi styczność pszczół z ludźmi.
Źródło: TUW „TUW”
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…