Wypowiedzenie umów Biurom Narodowym Białorusi i Rosji to jedno z największych wydarzeń w 65-letniej historii obecności polskiego rynku w Systemie Zielonej Karty. Przypominamy, że od 1 czerwca 2023 r. zmotoryzowani z obu krajów, którzy przekraczają granice Polski i innych państw EOG, zobowiązani są do zakupu lokalnego ubezpieczenia granicznego.
Dokładnie 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego Zielone Karty straciły ważność na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Jednak to nie wszystko. Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty podjęło decyzję o bezterminowym zawieszeniu w prawach członków Biura Białoruskiego oraz Biura Rosyjskiego z dniem 30 czerwca 2023 r. Decyzja ta przekłada się na zawieszenie aktywnego członkostwa obu Biur Narodowych w Radzie Biur, brak możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek komitetach i grupach roboczych COB oraz wykluczenie z głosowań, z jednoczesnym zobowiązaniem do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych obu Biur Narodowych na rzecz innych członków Systemu Zielonej Karty. Była to już kolejna sankcja nałożona przez Biura Narodowe Systemu Zielonej Karty na Białoruś i Rosję.
PBUK przypomina, że System Zielonej Karty działa już prawie od 75 lat. Ustanowiono go na podstawie uregulowania Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 r. Jednak swoją praktyczną działalność rozpoczął 1 stycznia 1953 r. Głównym założeniem systemu jest zapewnienie poszkodowanym realnego prawa do otrzymania należnego im odszkodowania z tytułu szkód spowodowanych przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego w innym państwie oraz ułatwienie przemieszczania się pojazdami mechanicznymi w oparciu o zunifikowany certyfikat ubezpieczeniowy – Zieloną Kartę, bez konieczności nabywania komunikacyjnego ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych przez niego krajów.
Należy podkreślić, że Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego Zielona Karta jest certyfikatem, który stanowi potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w ruchu transgranicznym. Oznacza to, że certyfikat Zielonej Karty nie tylko daje prawo wjazdu do innego państwa pojazdem mechanicznym, ale także gwarantuje pokrycie szkód, które można wyrządzić ruchem takiego pojazdu.
Z danych wynika, że w ubiegłym roku kierowcy pojazdów z Polską rejestracją lub z polskimi dokumentami ubezpieczenia spowodowali poza granicami RP (w innych państwach Systemu ZK) łącznie 63 030 zdarzeń. Zdarzenia na terytorium Białorusi stanowiły 210 (tj. 0,33% wszystkich zdarzeń), a zdarzenia na terytorium Rosji 186 (tj. 0,30% wszystkich zdarzeń).
Ostatnie zmiany w Systemie Zielonej Karty oznaczają duże zmiany dla kierowców jadących do Białorusi oraz do Rosji. Jak już wspominaliśmy, od 1 czerwca 2023 r. certyfikaty zostały zastąpione obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia granicznego. Dotyczy to zarówno polskich zmotoryzowanych wyjeżdżających na Białoruś i do Rosji, jak i kierujących pojazdami z tamtejszymi rejestracjami wjeżdżającymi do naszego kraju.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…