W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa na świecie i komunikatami Ministerstwa Zdrowia wiele osób zdecydowało się zrezygnować z zaplanowanych wyjazdów. Do tej pory wiele przypadków zachorowań wystąpiło w krajach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi. Czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała w przypadku koronawirusa?
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem układu oddechowego, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Do typowych objawów zalicza się gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie, a więc objawy charakterystyczne również dla grypy. Niestety, aby odróżnić te choroby konieczne jest przeprowadzenie badań genetycznych. U około 15-20% osób można zaobserwować ciężki przebieg choroby, a dla 2-3% osób choroba kończy się śmiertelnie. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny ciężka postać choroby i zgony dotyczą przede wszystkim osób starszych, z obniżoną odpornością i chorujących przewlekle.
W związku z licznymi ogniskami wirusa, które wystąpiły w wielu krajach turystycznych coraz więcej osób rozważa odwołanie podróży. Czy w przypadku zrezygnowania z wyjazdu ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała?
Większość ubezpieczeń podróżnych obejmuje ochroną przypadki rezygnacji z podróży w ściśle określonych w OWU przypadkach. W zależności od Ubezpieczyciela możemy rozróżnić kilka najczęstszych sytuacji, które objęte są ochroną:
Do wyłączeń należą sytuacje związane między innymi z:
Analiza ogólnych warunków ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży pozwala stwierdzić, że rozprzestrzeniająca się epidemia nie znajduje się na liście wyłączeń ubezpieczycieli. Warto jednak pamiętać, że w zakres ochrony dotyczy sytuacji, w których do odwołania podróży doszło w wyniku choroby Ubezpieczonego lub innych dotyczących go, określonych w OWU zdarzeń losowych. Tym samym panująca w innym kraju epidemia jest czynnikiem zewnętrznym i nie będzie uprawniała do skorzystania z polisy.
Jednak warto zauważyć, że z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa może dojść do sytuacji, w której biura podróży same zdecydują się na zwrot kosztów wycieczek. Wówczas Klienci mają możliwość odstąpienia od umowy i uzyskania zwrotu wpłaconych pieniędzy. Także w momencie zerwania połączeń lotniczych z danym krajem jest możliwie oddanie biletów i uzyskania zwrotu kosztów, tak jak miało to miejsce w przypadku Chin.
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…