Koronawirus podstawą do odstąpienia od umowy z biurem podróży

Przypadki zachorowań na koronawirusa zgłoszono już w wielu krajach, które są popularnymi kierunkami urlopowymi. Mimo tego, że ogólna liczba zgłoszonych przypadków jest niska i obejmuje nadal w większości Chiny szybkie rozprzestrzenianie się wirusa na całym świecie powoduje, że wiele osób postanawia zrezygnować z zaplanowanych już podróży. Czy jednak biura turystyczne dają prawo do odstąpienia od umowy w takim przypadku?

Koronawirus sytuacja na świecie

Nowy koronawirus został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia jako globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego i opisywany jest jako jego poważne i bezpośrednie zagrożenie. Mimo tego, że państwa wdrażają środki zapobiegawcze ogniska choroby COVID-19 szybko rozprzestrzeniają się na całym świecie. Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych zarażeniach. Koronawirus dotarł już do większości państw europejskich i w ostatnich dniach został również potwierdzony w Polsce. Wiele osób zastanawia się czy w obecnej sytuacji może zrezygnować z wykupionej wycieczki bez utraty poniesionych już kosztów.

Rezygnacja z podróży a koronawirus

Na podstawie ustawy o imprezach turystycznych podróżni w sytuacji wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewozu podróżnych do miejsca docelowego mogą bezpłatnie odstąpić od umowy z biurem podróży. W takim przypadku osoby rezygnujące z wyjazdu  mogą żądać jedynie zwrotu dokonanych wpłat i nie mogą ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie.

Jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta.

Ważne jest, by dobrze uzasadnić wystąpienie nagłych i nieprzewidzianych okoliczności związanych z zagrożeniem zdrowia w kraju destynacji. Przydatne mogą się wówczas okazać  komunikaty ogłoszone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Głównego Inspektora Sanitarnego czy Światową Organizację Zdrowia.

Jak donoszą media w związku z malejącym zainteresowaniem podróżami do krajów podwyższonego ryzyka biura turystyczne w wielu przypadkach zmuszone są same odwoływać wycieczki. W takiej sytuacji klienci będą mieli możliwość odstąpienia od umowy i uzyskania zwrotu wpłaconych już pieniędzy.

Źródło: UOKiK, GIS, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl
Tags: Koronawirus koronawirus a wycieczka koronawirus odszkodowanie Rezygnacja z podróży a koronawirus

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

4 godziny ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

4 godziny ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

4 godziny ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago