Aktualności

Koronawirus podstawą do odstąpienia od umowy z biurem podróży

Przypadki zachorowań na koronawirusa zgłoszono już w wielu krajach, które są popularnymi kierunkami urlopowymi. Mimo tego, że ogólna liczba zgłoszonych przypadków jest niska i obejmuje nadal w większości Chiny szybkie rozprzestrzenianie się wirusa na całym świecie powoduje, że wiele osób postanawia zrezygnować z zaplanowanych już podróży. Czy jednak biura turystyczne dają prawo do odstąpienia od umowy w takim przypadku?

Koronawirus sytuacja na świecie

Nowy koronawirus został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia jako globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego i opisywany jest jako jego poważne i bezpośrednie zagrożenie. Mimo tego, że państwa wdrażają środki zapobiegawcze ogniska choroby COVID-19 szybko rozprzestrzeniają się na całym świecie. Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych zarażeniach. Koronawirus dotarł już do większości państw europejskich i w ostatnich dniach został również potwierdzony w Polsce. Wiele osób zastanawia się czy w obecnej sytuacji może zrezygnować z wykupionej wycieczki bez utraty poniesionych już kosztów.

Rezygnacja z podróży a koronawirus

Na podstawie ustawy o imprezach turystycznych podróżni w sytuacji wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewozu podróżnych do miejsca docelowego mogą bezpłatnie odstąpić od umowy z biurem podróży. W takim przypadku osoby rezygnujące z wyjazdu  mogą żądać jedynie zwrotu dokonanych wpłat i nie mogą ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie.

Jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta.

Ważne jest, by dobrze uzasadnić wystąpienie nagłych i nieprzewidzianych okoliczności związanych z zagrożeniem zdrowia w kraju destynacji. Przydatne mogą się wówczas okazać  komunikaty ogłoszone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Głównego Inspektora Sanitarnego czy Światową Organizację Zdrowia.

Jak donoszą media w związku z malejącym zainteresowaniem podróżami do krajów podwyższonego ryzyka biura turystyczne w wielu przypadkach zmuszone są same odwoływać wycieczki. W takiej sytuacji klienci będą mieli możliwość odstąpienia od umowy i uzyskania zwrotu wpłaconych już pieniędzy.

Źródło: UOKiK, GIS, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Kompleksowa ochrona auta w PZU 

PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…

2 dni ago

Ubezpieczenie dla pracowników w firmie – jak wygląda oferta InterRisk? 

Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…

2 dni ago

Rezygnacja z wycieczki a zwrot przedpłaty 

Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…

3 dni ago

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób 

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…

3 dni ago

Europ Assistance Polska ponownie dołączyło do Operacji Czysta Rzeka 

Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…

3 dni ago

Zadbaj o bezpieczeństwo wybierając NNW odNOWA 

Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…

3 dni ago