Aktualności

Kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania?

Dane ubezpieczycieli wskazują, że zalanie mieszkania to dosyć częsty rodzaj szkód w budynkach wielomieszkaniowych. Zwykle do tego typu zdarzeń dochodzi w wyniku usterek instalacji wodno-kanalizacyjnych lub awarii sprzętów. Zdarza się też, że szkody powstają w wyniku roztargnienia mieszkańców. Jednak bez względu na przyczynę, warto wiedzieć kto jest odpowiedzialny za powstałe szkody i jak dochodzić swoich praw w celu ich naprawy.

Zalanie mieszkania – co robić?

Warto pamiętać, że w przypadku zalania mieszkania powinniśmy najpierw zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a następnie ustalić źródło wycieku wody. Co ważne, nie zawsze woda spływająca z wyższej kondygnacji może oznaczać winę sąsiada z mieszkania nad nami, a może wynikać z niezależnej usterki instalacji budynku. Dlatego należy ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę. Tym bardziej, że zalanie mieszkania może nastąpić:

  • z winy spółdzielni mieszkaniowej, 
  • zarządcy budynku, 
  • sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji, 
  • w wyniku awarii technicznej sprzętów domowych,
  • jako następstwo warunków atmosferycznych
  • wskutek naszego niedopatrzenia.

Nie każdy też wie, że jako właściciel mieszkania ponosimy odpowiedzialność za stan instalacji poziomych, natomiast w przypadku awarii instalacji wodnych biegnących w pionie odpowiedzialność leży najczęściej po stronie spółdzielni lub dewelopera.

Czy warto kupić ubezpieczenie od zalania?

Z pewnością w przypadku posiadania własnego mieszkania powinniśmy odpowiednio wcześnie pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Dzięki temu będziemy zabezpieczeni w wielu przykrych sytuacjach. Zwłaszcza, że najczęściej nie wynikają one z naszej lekkomyślności, a są niezależnymi od nas awariami sprzętów czy instalacji lub konsekwencjami działania sąsiadów. Pamiętajmy o tym, że posiadając ubezpieczenie lokalu będziemy mogli w porosty sposób pokryć koszty naprawy zarówno w sytuacji, w której to my jesteśmy poszkodowani, jak również, gdy do szkody doszło z naszej winy.

Zalanie naszego mieszkania przez sąsiada to nie tylko niedogodności związane z uszkodzeniem sufitu, ale także często zniszczenie sprzętu i wartościowych dla nas rzeczy. Mimo tego, że w takiej sytuacji możemy dochodzić swoich praw, żądając usunięcia szkód od sąsiada, warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania od zalania, które daje gwarancję sprawnego rozwiązania sytuacji. Bowiem z własną polisą, nawet wówczas, gdy okaże się, że sprawca zalania nie ma wykupionego ubezpieczenia zyskamy wsparcie ubezpieczyciela.

Z kolei w przypadku wynajmowania mieszkania kwestię ubezpieczenia warto ustalić z właścicielem już w momencie podpisywania umowy. Według opinii prawnej za szkody powstałe w wyniku zalania mieszkania na niższej kondygnacji odpowiada osoba zajmującą lokal, w którym powstała usterka. A co za tym idzie, to na nas jako najemcach może spoczywać obowiązek poniesienia kosztów naprawy w przypadku, gdy to my będziemy źródłem zalania mieszkania sąsiada. Dlatego, by mieć pewność, że taką sytuację możemy rozwiązać bez zbędnych nieprzyjemności powinniśmy pomyśleć o zakupie polisy dla najemcy mieszkania.

Zalanie mieszkania może być także spowodowane z przyczyn niezależnych. Dotyczy to zazwyczaj tzw. mieszkań szczytowych, gdzie problemy techniczne z dachem budynku mogą oznaczać zalanie lub tworzenie się zacieków wynikających z nieszczelności. W takim przypadku odpowiedzialność będzie spoczywała na spółdzielni lub zarządcy budynku. Jednak, jeśli posiadamy własną polisę wszelkie formalności będą załatwiane przez naszego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie mieszkania – zakres

Posiadanie ubezpieczenia daje nam gwarancję wsparcia przez ubezpieczyciela w każdej sytuacji stanowiącej zdarzenie ubezpieczeniowe. Dlatego warto pomyśleć o zakupie polisy – szczególnie, ze stanowi to niewielki wydatek w skali roku. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko nasze mieszkanie może zostać zalane, ale i to my możemy spowodować szkodę. I wówczas będziemy zmuszeni pokryć koszty związane z naprawą (np. odświeżenie i odmalowanie sufitu sąsiada), co często wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Jak widać może to być poważne obciążenie naszego domowego budżetu. Z tego powodu, warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją i skorzystać z ubezpieczenia od zalania mieszkania oraz z OC mieszkaniowego, czyli polisy, która uchroni nas przed finansowymi skutkami szkód wyrządzanych osobom trzecim. Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia możemy również skorzystać z usług domowego assistance – a co za tym idzie z pomocy różnych fachowców i specjalistów. Dzięki temu awarię usuniemy w możliwie najkrótszym czasie. Z pewnością taki pakiet ubezpieczenia pozwoli nam pokryć nie tylko koszty naprawy usterki i odświeżenia mieszkania, ale też straty poniesione przez sąsiadów.

Źródło: Europa Ubezpieczenia

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago