Nie da się zupełnie uniknąć ryzyka związanego z wystąpieniem wypadku – taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. Tym bardziej, że zazwyczaj są to wydarzenia losowe na które nie mamy wpływu. Jednak z pewnością możemy zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami jakie się z tym wiążą.

Jak zabezpieczyć się przed następstwami nieszczęśliwych wypadków?

Pasy w samochodach, światła na ulicach czy specjalne osłonki na ostre krawędzie – tak zazwyczaj zabezpieczamy się przed następstwami nieszczęśliwych wypadków lub próbujemy zniwelować ich skutki.

Warto przypomnieć, że w sytuacji, kiedy wypadku nie uda się uniknąć, na pomoc może nam przyjść ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki niemu, w przypadku zdarzeń losowych zyskamy środki, by zapobiec ich negatywnym konsekwencjom.

Ubezpieczenie NNW – wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach

Każdy pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC. Dzięki temu, gdy dojdzie do wypadku wypłacane jest odszkodowanie. Podobnie działa ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia na drodze, zarówno z winy ubezpieczonego jak i innego uczestnika ruchu otrzymamy świadczenie. Co więcej zakres NNW komunikacyjnego obejmuje także pasażerów znajdujących się w pojeździe. Nie musimy się więc martwić o koszty ich ewentualnego leczenia, gdy dojdzie do wypadku. Zaletą tego ubezpieczenia jest także to, że polisa obejmuje nie tylko sytuacje na drodze, ale też zazwyczaj wsiadanie i wysiadanie z samochodu czy załadunek i rozładunek auta.

Jednak o ubezpieczenie od następstw wypadków warto zadbać także wówczas, gdy nie posiadamy prawa jazdy.  Dzięki temu w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi na ulicy, w pracy lub w domu (tu wbrew pozorom zdarza się ich najwięcej) nie będziemy musieli martwić się o nasz budżet. Jeśli więc gdziekolwiek zdarzy się nam nieszczęśliwy wypadek, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do ustalonej w umowie kwoty. Co ważne, koszt takiej polisy jest niewielki, więc nie odczujemy składki w naszych domowych finansach.

Ubezpieczenie NNW szansą na szybki powrót do zdrowia

Bez wątpienia wypadki chodzą po ludziach. A wydatki z tym związane mogą dotyczyć chociażby kosztów leczenia czy zakupu leków, ale także utraty dochodów z pracy. Tym bardziej, że po wypadku jest duże prawdopodobieństwo utraty zdolności do pracy, a co za tym idzie tworzy ryzyko stracenia stałych dochodów. Może to stanowić problem, ponieważ mając pewność uszczuplenia naszego domowego budżetu możemy niechętnie wydawać pieniądze na poprawę naszego zdrowia po wypadku. Z pewnością środki z ubezpieczenia będą wówczas cennym wsparciem – są one wypłacane zupełnie niezależnie np. od środków z polisy OC. Istotne jest także to, że pieniądze z polisy NNW trafiają bezpośrednio do ubezpieczonego i dają mu szansę na szybki powrót do normalności.

Co zapewnia ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Dostępne na rynku oferty mogą różnić się zakresem i sumami ubezpieczenia, ale co do kwestii podstawowych są zazwyczaj zgodne. Ubezpieczenie NNW zapewnia najczęściej:

  • wypłatę świadczenia w wysokości 100% sumy ubezpieczenia w wypadku śmierci ubezpieczonego,
  • wypłatę świadczenia (określonego procentowo) za trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • wypłatę procenta sumy ubezpieczenia za każdy dzień niezdolności do pracy lub nauki,
  • zwrot udokumentowanych kosztów leczenia.

Jakie jeszcze są rodzaje ubezpieczeń?

Z pewnością ubezpieczenie NNW stanowi jedną z opcji związanych z zabezpieczeniem się przed niechcianymi kosztami wypadków. Oprócz tego warto rozważyć zakup innych produktów, które w pośredni lub bezpośredni sposób mogą nam pomóc w losowych sytuacjach. Poza ubezpieczeniami komunikacyjnymi (OC, AC) powinniśmy pomyśleć także o polisach związanych z wyjazdami i podróżami, a także ze wsparciem zdrowia.

Śmiało można stwierdzić, że ubezpieczenia to sprawdzona metoda na to, aby nieszczęśliwe wypadki były mniej uciążliwe dla nas samych i naszych bliskich. A także doskonałe wsparcie naszego domowego budżetu na okres naszej ewentualnej niezdolności do pracy.

Źródło: Europa Ubezpieczenia