Jak wynika ze statystyk, latem zgłaszamy najwięcej szkód spowodowanych warunkami pogodowymi. Gwałtowne burze, nawałnice, czy gradobicia są przyczyną wielu szkód mieszkaniowych. Tylko niespełna połowa nieruchomości w Polsce jest ubezpieczona.
Pomimo iż coraz więcej osób myśli o ubezpieczeniu mienia, nadal jesteśmy w tej kwestii daleko za innymi państwami Unii. Statystyki podnoszą tylko kredytobiorcy, którzy są zobowiązani przez banki do zakupu polis na domy lub mieszkania w kredycie. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują coraz szersze zakresy ochrony i zachęcają do kupowania całych pakietów ubezpieczeniowych. W związku z czym polisy majątkowe są obecnie jednymi z najchętniej wykupowanych na rynku.
Ochrona potrzebna cały rok a nie tylko latem
Firmy ubezpieczeniowe podają, że prawie 60 procent szkód mieszkaniowych to wynik zalania, głównie przez gwałtowne opady, awarie urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz szkody wyrządzone w tym zakresie przez sąsiadów. Pomimo, iż nasze domy bardziej narażone są na różnego typu szkody latem – w innych miesiącach może dojść do innych nieprzewidzianych wydarzeń.
Dorota Parszewska, ekspert z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A. podkreśla: „ W przypadku kradzieży z włamaniem czy dewastacji mienia nie można mówić o letniej sezonowości zgłaszanych szkód. Szkody z tego tytułu ubezpieczeni zgłaszają regularnie przez cały rok. Wzrost liczby zgłoszeń zauważalny jest także w okresie zimowym. Szkody wynikają wówczas najczęściej z dogrzewania mieszkań niesprawnymi piecykami lub innymi tego typu urządzeniami”.Warto więc posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały rok. Towarzystwa ubezpieczeniowe idą w tym zakresie jeszcze dalej: „Z początkiem lipca wprowadziliśmy ubezpieczenie domów i mieszkań z możliwością wykupienia polisy na okres dłuższy niż rok – nawet na 3 lata”- dodaje ekspertka.
Polisy mieszkaniowe kupujemy w „ciemno”
Najczęściej kupowane ubezpieczenia majątkowe obejmują ochroną ruchomości domowe, mury i elementy stałe domu lub mieszkania, a także OC w życiu prywatnym. Okazuje się, że ubezpieczeni posiadający takie polisy, nadal często nie wiedzą z jakich elementów się one składają. Zakłady ubezpieczeń zaczynają jednak zauważać coraz wyraźniejszą zmianę w tym zakresie: „ Z naszych analiz wynika, że odsetek kupujących polisy majątkowe „w ciemno”, kierujących się bardziej ceną niż zakresem ochrony, stale maleje. Klienci są coraz bardziej świadomi i mają duże oczekiwania, co do ochrony swoich majątków. Stąd też, w naszym najnowszym produkcie INTER Lokum zaproponowaliśmy np. ubezpieczenie garażu wolnostojącego, basenu, składziku na narzędzia, domu w budowie, a także ochronę obiektów znajdujących się poza miejscem ubezpieczenia jak domek letniskowy a nawet nagrobek”.
Należy podkreślić, że odpowiednie ubezpieczenie domu lub mieszkania pomoże zrekompensować ewentualne straty powstałe w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Rozszerzając zakres ochrony o elementy istotne dla nas, możemy zabezpieczyć nie tylko dodatkowe elementy majątku, ale także siebie i rodzinę oraz uniknąć odpowiedzialności za szkody spowodowane przez nasze dzieci, zwierzęta czy lokatorów.
Źródło: www.interpolska.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…