Ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 15% w drugim kwartale 2021 r. – wynika z najnowszego raportu Marsh Global Insurance Market Index. Podwyżki te jednak nie powinny zaskakiwać, ponieważ wzrostowa tendencja była już widoczna w analizach dotyczących poprzednich kwartałów.
Marsh, wiodący na świecie broker ubezpieczeniowego i doradca ds. ryzyka opublikował raport Global Insurance Market Index, który dotyczy drugiego kwartału 2021 roku. Wynika z niego, że światowe ceny ubezpieczeń wzrosły o 15%. To 15 z rzędu kwartał podwyżek stóp na światowym rynku ubezpieczeń komercyjnych. Jest to również trzeci kwartał z rzędu, w którym odnotowano spadek średniego tempa wzrostu i następuje średnie wzrosty rok do roku o 18% w pierwszym kwartale i 22% w czwartym kwartale 2020 roku.
– Klienci nadal borykają się z trudnym krajobrazem ryzyka i ubezpieczeń, gdy globalna gospodarka wyłania się z pandemii. Chociaż spodziewamy się ciągłej presji cenowej, zwłaszcza w przypadku linii dotkniętych stratą, spodziewamy się również, że ogólny trend umiarkowanego wzrostu cen utrzyma się przez resztę roku – komentuje wyniki raportu Lucy Clarke, prezes Marsh Specialty i Marsh Global Placement.
Jak wynika z raportu, wzrosty we wszystkich regionach były umiarkowane, czego powodem było wolniejsze tempo wzrostu cen ubezpieczeń majątkowych, z wyjątkiem Europy, oraz linii finansowych i profesjonalnych, poza Azją, Ameryką Łacińską i Karaibami (LAC). Wielka Brytania, ze wzrostem cen o 28% (spadek z 35% w I kwartale 2021 r.) oraz region Pacyfiku, z 23% wzrostem (spadek z 29% w I kwartale 2021 r.) w dalszym ciągu napędzają wzrost globalnych cen ubezpieczeń. Tempo wzrostu w USA wyniosło 12% (spadek z 14%), w Azji 6% (z 8%), w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 4% (z 5%), a w Europie kontynentalnej 13% (z 15%).
– Nadal obserwujemy wzrosty cen ubezpieczeń finansowych i profesjonalnych naszych lokalnych Klientów, natomiast wydaje się, że w porównaniu z poprzednim kwartałem, trend wzrostowy lekko jednak wyhamował. Odwrotną tendencję widać w cenach ubezpieczenia cyber, które są jeszcze wyższe niż w poprzednim kwartale. Podobnie jak kilka miesięcy temu, zagranicą na wzrosty wpłynął przede wszystkim silny trend wzrostowy w notowanych szkodach – wzrosła zarówno wartość szkód, jak i ich liczba w porównaniu do poprzednich kwartałów. Większość notowanych przez ubezpieczycieli cyber szkód wciąż dotyczy konsekwencji ataków ransomware. Badanie ekspozycji klientów na to ryzyko coraz częściej wpływa również na ograniczanie zakresu oferowanej ochrony poprzez podwyższanie udziałów własnych, czy generalnie ograniczanie dostępnej pojemności – dodaje Małgorzata Splett, dyrektor działu FINPRO i PEMA w Marsh Polska.
Z raportu możemy wyłonić kluczowe wnioski:
Źródło: Marsh
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…