TU Zdrowie przypomina, że po odwołaniu stanu epidemii Covid-19 pracodawcy będą mieli obowiązek wysłać pracowników na badania okresowe, jeśli skorzystali z możliwości zawieszenia kierowania do lekarzy medycyny pracy podczas pandemii. Co ważne, zatrudnieni będą musieli wykonać badania okresowe nie później niż do 180 dni po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
TU Zdrowie przypomina, że wystawianie skierowań na badania okresowe pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jednak w związku z pandemią Covid-19 został on zawieszony do czasu odwołania stanu epidemii. W praktyce oznacza to, że od marca 2020 roku pracodawcy nie muszą wystawiać skierowań do lekarzy medycyny pracy. Co istotne, sytuacja wróci do normy w momencie, kiedy oficjalnie ogłoszone zostanie odwołanie stanu epidemii. Wówczas każdy, kto nie wykonał badan okresowych, będzie miał na to około pół roku.
– Jednocześnie należy pamiętać, że o ile badania okresowe nie są chwilowo obowiązkowe, pracodawcy wciąż muszą kierować swoich pracowników na badania kontrolne po ich dłuższej nieobecności z powodu choroby. Konieczne są także badania przy zatrudnieniu nowego pracownika, a także w innych szczególnych sytuacjach, które reguluje Kodeks Pracy – podkreśla Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych w TU Zdrowie.
Ubezpieczyciel podkreśla, że zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracownik obowiązkowo powinien poddawać się wstępnym, kontrolnym i okresowym badaniom zleconym przez lekarza medycyny pracy. Skierowanie na takie badania wydaje pracodawca i pokrywa ich koszty. Co ważne – powinny się one odbyć w godzinach pracy, a zatrudniony jest wówczas zwolniony ze swoich obowiązków. Warto zaznaczyć, że jeśli pracownik odmówi poddania się badaniom, łamie podstawowe obowiązki wyznaczone przez Kodeks Pracy, co może poskutkować rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia.
– Pracownik nie musi pamiętać i wiedzieć o tym, w jakich sytuacjach powinien udać się do lekarza medycyny pracy. Wszelkich terminów i obowiązków w tym zakresie pilnuje pracodawca i to on odpowiada za ewentualne niedopełnienie obowiązku wystawienia skierowania pracownikowi. Aby ułatwić pracodawcom administrowanie dostępem do świadczeń z zakresu medycyny pracy, TU Zdrowie uruchomiło Panel Medycyny Pracy dostępny w Panelu Ubezpieczającego – dodaje Teresa Domańska.
Ubezpieczyciel wskazuje, że Panel Medycyny Pracy wdrożony do Panelu Ubezpieczającego TU Zdrowie ułatwia zarządzanie skierowaniami do lekarzy medycyny pracy i daje pełną kontrolę nad ważnością orzeczeń pracowników. Jak możemy przeczytać, jest to narzędzie, z poziomu którego działy personalne firm mających polisy dla swoich pracowników, obsługują zadania związane z medycyną pracy – mają możliwość monitorowania ważności orzeczeń lekarskich, generowania i podpisywania elektronicznie skierowań na badania.
– System umożliwia wystawienie skierowań na badania profilaktyczne, sanitarno-epidemiologiczne, dla kierowców zawodowych, osób ze stopniem niepełnosprawności oraz szczepień pracowniczych podczas jednego procesu. Aplikacja w sposób intuicyjny przeprowadza przez proces wystawienia skierowania i wysyłania go do realizacji. Wystawienie skierowań dla kandydatów i pracowników odbywa się za pośrednictwem elektronicznych formularzy, które od razu informują Dział Obsługi Klienta o wpłynięciu zgłoszenia. Od tego momentu konsultant TU Zdrowie kontaktuje się z pracownikiem i umawia go na badania zgodnie z preferencjami zaznaczonymi na skierowaniu. Dzięki temu pracodawca oszczędza czas, który musiałby poświecić na zrobienie skanu i przesłanie skierowania, gdyby postępował w tradycyjny sposób – mówi Teresa Domańska.
Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca jest na bieżąco informowany o etapach wysłanego skierowania poprzez śledzenie statusów przy zgłoszeniu. A po zakończeniu pracy nad skierowaniem, pracodawca otrzymuje informację o terminie, placówce i godzinie – tym samym może zaplanować np. grafik pracy i nieobecność ze względu na wykonywane badań pamiętając, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Co więcej, po badaniach medycyny pracy i wprowadzeniu daty orzeczenia, system przypomni pracodawcy na 30 dni przed jej upływem, że należy wystawić nowe skierowanie.
– Umożliwiamy wystawienie skierowania z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, dzięki czemu nie trzeba drukować dokumentu, podpisywać i przekazywać go pracownikowi przed planowaną wizytą. Należy je tylko wysłać przez system, a Dział Obsługi Klienta przekaże skierowanie do placówki, w której zostały umówione badania. Wyklucza to papierowy obieg dokumentów, co oznacza dużą oszczędność czasu i pieniędzy dla firm, a także ułatwienie dla pracowników. Ma to znaczenie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w firmach zatrudniających po kilkunastu czy kilkudziesięciu pracowników – dodaje Teresa Domańska.
Ubezpieczyciel zaznacza, że Panel Medycyny Pracy dostosowany jest do struktury organizacyjnej danej firmy. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozproszonej lokalizacji a także możliwości ograniczenia uprawnień do danych pracowników tylko ze swojego oddziału. Co ważne, aplikacja charakteryzuje się dużą samodzielnością obsługi przez pracodawcę bez konieczności każdorazowego kontaktu z opiekunem obsługowym – ma on możliwość samodzielnie zaimportować słownik stanowiskowy czy rezygnować z wysłanego już do realizacji skierowania. Warto dodać, że skierowania na badania wystawione przez Panel Medycyny Pracy są zgodne z aktualnie obowiązującym wzorem.
Z opublikowanych informacji wynika, że aplikacja jest wartością dodaną i całkowicie bezpłatną dla klientów ubezpieczyciela, którzy posiadają zakresie ubezpieczenia medycynę pracy.
Źródło: TU Zdrowie
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…