Medycyna pracy to nie tylko badania cykliczne i profilaktyka chorób zawodowych – w jej ramach pracodawcy mogą zapewnić także kompleksową opiekę zdrowotną. Świadczenia tego typu mogą być realizowane np. w prywatnych przychodniach za pośrednictwem ubezpieczeń grupowych.
Jak wiadomo pracodawcy są zobowiązani prawnie do tego, by zapewnić pracownikom świadczenia w ramach tzw. medycyny pracy. Regularne badania i profilaktyka ma przede wszystkim pełnić rolę ochronną przed chorobami zawodowymi. Jednak nie każdy wie, że decydując się na odpowiedni zakres usług medycznych w ramach obowiązkowej opieki istnieje możliwość, by chronić zatrudnionych kompleksowo. Niestety skalę problemów zdrowotnych, z którymi mierzą się pracownicy pokazuje m.in. ogólna liczba zwolnień lekarskich. Z danych ZUS wynika, że w 2022 liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wyniosła 26,3 miliona – przekłada się to na 274,3 miliona dni niedyspozycji pracowników.
Pracodawcy są zobowiązani do tego, by reagować na potrzeby zapewniające bezpieczeństwo w miejscu pracy i doskonalenie istniejącego poziomu życia i zdrowia. Należy jednak pamiętać, że realizacja tego obowiązku nie jest możliwa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Tym samym pracodawca musi zapewnić opiekę medyczną na swój koszt.
– Oprócz finansowania ustawowo wymaganych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pracodawca opłaca także wybrane świadczenia zdrowotne z zakresu opieki profilaktycznej. Z założenia mają ona przeciwdziałać chorobom zawodowym, ale biorąc pod uwagę ich listę oraz skalę ryzyk, mogą zapewnić kompleksową ochronę zdrowotną. Kluczowa jest dokładna analiza zagrożeń i odpowiedni dobór świadczeń. W efekcie w ramach medycyny pracy, która często jest realizowana za pomocą pakietu medycznego lub ubezpieczenia grupowego, pracownicy mogą otrzymać dostęp do prywatnego leczenia, które uwzględni większość ich problemów zdrowotnych i codziennych potrzeb medycznych – mówi Marcin Załęski, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych SALTUS Ubezpieczenia.
Ubezpieczyciele biorąc pod uwagę pogarszający się stan zdrowia Polaków i problemy z tym związane proponują coraz bardziej rozbudowane pakiety profilaktyczne. Te z kolei mogą być częścią medycyny pracy. Dzięki temu pracodawcy za pomocą ubezpieczenia grupowego mogą zarówno wypełnić prawny obowiązek, jak i rozbudować ochronę o znacznie większą liczbę przydatnych świadczeń. W ramach polisy pracowniczej można zapewnić m.in. profilaktykę kardiologiczną, onkologiczną, neurologiczną, diabetologiczną, a także profilaktykę wrodzonych wad słuchu czy wzroku.
– Pokrycie kosztów obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy nie powoduje u pracowników powstania przychodu, czyli nie wymaga opodatkowania. Zatem dobrze dobrana polisa pracownicza nie jest klasycznym benefitem, tylko spełnieniem obowiązku ustawowego. Takie podejście do medycyny pracy i ubezpieczenia grupowego powoduje, że mogą z niego korzystać także firmy i instytucje, które do tej pory nie zapewniały powszechnie pracownikom dostępu do prywatnej opieki medycznej, jak chociażby jednostki samorządu terytorialnego. A korzyści z tego rozwiązania jest wiele – pracodawca spełnia swój obowiązek, a pracownik otrzymuje przydatny pakiet świadczeń medycznych, z których może korzystać w placówkach niepublicznych – dodaje Marcin Załęski z SALTUS Ubezpieczenia.
Istotnym problemem stają się również choroby cywilizacyjne, które dotyczą coraz częściej przedstawicieli także i młodszego pokolenia. Mogą to być wady postawy, wady wzroku, choroby układu krążenia czy cukrzyca. Niektórych z nich nie znajdziemy w wykazie chorób zawodowych, dlatego nie obejmie ich profilaktyka prowadzona w ramach medycyny pracy. Jednak można je włączyć do pakietu ubezpieczenia grupowego. Warto pamiętać, że wówczas ta część umowy będzie traktowana jako klasyczny i opodatkowany benefit pracowniczy. Ale, jeśli „podstawowy” zakres, czyli medycyna pracy będzie odpowiednio szeroki to nie będzie to wielki koszt dla pracowników. Co ważne, składka w ubezpieczeniu grupowym jest zawsze niższa w porównaniu z polisami indywidualnymi czy pakietami medycznymi zakupionymi samodzielnie.
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia, brandscope.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…