Kilka dni temu nad Polską przeszły gwałtowne burze i wichury. Z informacji rzecznika prasowego komendanta Głównego PSP P. Frątczaka wynika, że strażacy najwięcej pracy mieli na Mazowszu. Łącznie przy usuwaniu skutków burz i nawałnic pracowało ponad 20 tys. strażaków. Rzecznik Finansowy przypomina o podstawowych problemach na jakie mogą się natknąć osoby ubezpieczone w takich sytuacjach.
Jak wynika z informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, po przejściu wichury bez prądu było ponad 331 tys. odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim – 244 tys., łódzkim – 31 tys., kujawsko-pomorskim – ponad 20,5 tys. i w podlaskim – 17,5 tys. Polskie Radio poinformowało, że w wyniku nawałnic rannych zostało 10 osób. Wśród poszkodowanych są m.in. jeden strażak oraz pracownik budowy z Grodziska Wielkopolskiego, na którego przewróciła się ściana.
Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w biurze Rzecznika Finansowego mówi dla Rzeczpospolitej „Nasze doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że po pierwszych komunikatach ubezpieczycieli o tym jak mobilizują siły, żeby obsłużyć napływające zgłoszenia, przychodzi etap wyliczania odszkodowań, w którym za każdym razem pojawiają się podobne problemy. Mam nadzieję, że tym razem będzie ich mniej, skoro ubezpieczyciele w ostatnim czasie tak dużo mówią o dbałości o swoją reputację”.
Ekspertka przypomina też, iż większość towarzystw nie sugeruje możliwych roszczeń, z którymi poszkodowani mogliby się zgłosić, a należą do nich m.in.: koszty prac i materiałów użytych do zabezpieczenia mienia przed dalszym zniszczeniem: „Jeśli kupujemy np. folię czy inne materiały do zabezpieczenia zerwanego dachu lub płacimy komuś za taką usługę, weźmy rachunek lub fakturę. Będzie to podstawa do zwrotu takich kosztów przez ubezpieczyciela” – dodaje ekspertka.
Wystarczy, że zrobisz zdjęcia, nagrasz film – to już jest podstawa do otrzymania odszkodowania. „Im więcej tych zdjęć zrobimy i im dokładniej będą one pokazywały zniszczenia tym mniej potem podstaw do kwestionowania przez ubezpieczyciela rozmiarów szkody. Dobrze też zniszczone zdemontowane elementy zgromadzić w jednym miejscu, żeby umożliwić ich oględziny przedstawicielowi ubezpieczyciela” – radzi Krystyna Krawczyk.
„Jeśli przykładowo naprawa zniszczonego dachu to koszt 30 tys. zł, to właśnie tyle powinien otrzymać klient. Bez względu na to, czy suma ubezpieczenia odpowiada wartości mienia czy też została zaniżona. Jeśli dom został ubezpieczony na 100 tys. zł i został zupełnie zniszczony, to odszkodowanie powinno wynieść 100 tys. zł” – wyjaśnia dla „Rzeczpospolitej” Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.
Źródło: www.rp.pl www.wprost.pl www.rcb.gov.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…