Mimo tego, że mieszkanie w TBS formalnie nie stanowi własności lokatora można je ubezpieczyć – ale na nieco innych zasadach niż przy prywatnej nieruchomości. Jak zatem możemy zabezpieczyć poczynione inwestycje i skutecznie objąć ochroną swoje mienie?
Zacznijmy od tego, że skrót TBS oznacza Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które zostało powołane do życia na mocy specjalnej ustawy z 1995 roku. Program skierowany jest do osób o niskich dochodach, które nie mogą sobie pozwolić na własnościowy lokal. W praktyce oznacza to, że osoby uprawnione do mieszkania w TBS-ach nie są właścicielami zajmowanej nieruchomości, a jedynie jej najemcami. Warto dodać, że wysokości czynszów w TBS-ach zapisane są w ustawie i są niższe w porównaniu do cen na rynku komercyjnym, a umowa na wynajem mieszkania w TBS jest długoterminowa.
Pamiętajmy jednak, że z zasobów TBS możemy skorzystać wówczas, gdy wykażemy dochody, które nie przekraczają zapisanej w ustawie granicy. Ponadto musimy wpłacić kaucję, która wynosi kilkakrotność miesięcznego czynszu. Niektóre TBS-y wymagają także wpłaty kosztów partycypacji, które najczęściej wynoszą 15% wartości nieruchomości. Ale uwaga! Są to sumy, które Towarzystwo ma obowiązek zwrócić, gdy jako najemca wyprowadzimy się z mieszkania.
Inną możliwością skorzystania z TBS-u jest odkupienie partycypacji od innego lokatora. Jednak decydując się na takie rozwiązanie musimy mieć świadomość tego, że prawdopodobnie nie uda nam się w przyszłości wykupić mieszkania na własność. I mimo, że ustawa przewiduje taką możliwość, jest to obwarowane warunkami, które naprawdę ciężko spełnić.
Jak już wcześniej wspominaliśmy lokator mieszkania w TBS-ie jest najemcą. W związku z tym ubezpieczenie takiego miejsca musi odpowiadać jego sytuacji prawnej. Pamiętajmy, zatem, że nie będąc właścicielem nieruchomości, nie możemy skorzystać ze standardowej polisy, takiej jak ubezpieczenie mieszkania przez właściciela lokalu – w takim przypadku możemy wykupić ubezpieczenie najemcy. Tym bardziej, że mieszkając przez lata w TBS-ie gromadzimy w mieszkaniu swój majątek ruchomy. Ale tego typu polisa to ochrona nie tylko w kwestii przedmiotów, których jesteśmy właścicielem, ale w ramach limitów wskazanych na umowie również rzeczy, które np. wypożyczyliśmy od pracodawcy czy należących do naszych gości. Oznacza to, że wówczas, gdy w mieszkaniu wydarzy się np. pożar lub zalanie, które spowoduje ich zniszczenie, my lub właściciel danej rzeczy otrzymamy za nie rekompensatę w postaci odszkodowania z tytułu posiadanej polisy. Ubezpieczenie najemcy może obejmować również ochroną nasze rzeczy od ryzyka kradzieży.
Mieszkanie TBS za zgodą zarządu możemy sami wyremontować lub podnieść jego standard. Dlatego ubezpieczenie najemcy może obejmować również stałe elementy wyposażenia, elementy szklane czy AGD w zabudowie, a nawet okna, których jesteśmy właścicielem.
W przypadku lokalu znajdującego się w zasobach TBS warto rozważyć zakup OC. Szczególnie, że w blokach często dochodzi do szkód, które powstając w jednym lokalu powodują również zniszczenia u sąsiadów – np. w efekcie zalania. Zatem jeśli do tego typu sytuacji dojdzie w wyniku awarii w naszym lokalu (a nie w części wspólnej TBS) posiadając ubezpieczenie OC nie będziemy musieli martwić się o koszty naprawy szkód po zalaniu sąsiada – odszkodowanie wówczas pokryje ubezpieczyciel. W przeciwnym razie za naprawę powstałych zniszczeń będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.
Źródło: Nationale-Nederlanden
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…