Własne przedsiębiorstwo jest marzeniem wielu osób. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile obowiązków wiąże się z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli najprostszej formy własnej firmy, z jaką możemy się spotkać. Dlatego dziś przedstawiamy kilka ważnych kwestii, o których nie można zapomnieć.
Bez wątpienia zdajesz sobie sprawę z tego, że każde przedsiębiorstwo potrzebuje środków pieniężnych na start. Wynajęcie albo zakup lokalu (o ile nie zamierzasz prowadzić przedsiębiorstwa z domu), niezbędne meble czy sprzęty elektroniczne to tylko kilka pierwszych przykładów wydatków, na które musisz zwrócić uwagę. Dlatego powinieneś na początek przeanalizować wszystkie koszty, które poniesiesz na start i oczywiście zdobyć na nie środki.
Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, będziesz musiał określić branże, w jakich działasz, Dla wielu osób wybór właściwych kodów PKD to pierwsze poważne wyzwanie, ponieważ wymaga nie tylko znajomości tego, co chcemy obecnie robić, ale też przewidywania, w jakim kierunku chcemy rozwijać firmę. Dzięki temu można określić jedną główną i kilka dodatkowych kategorii (kodów PKD), co pozwoli na lepsze zarządzanie firmą w przyszłości. Jednocześnie nie będzie konieczna późniejsza zmiana kodów PKD.
A co zrobić, jeśli zupełnie nie wiesz, jakie kody PKD wybrać i nie możesz samodzielnie znaleźć właściwych w bazie? Warto skontaktować się wówczas z doświadczonym biurem rachunkowym takim jak Wikom z Poznania, które jest zorientowane również w takich kwestiach, jak właściwe kody dla poszczególnych branż. Z pewnością pomoże ci określić najlepsze na podstawie tego, co planujesz dla siebie teraz i w przyszłości.
Skoro już jesteśmy przy kontakcie z biurem rachunkowym, z pewnością warto też poradzić się go w kwestii najlepszej formy opodatkowania dla twojej działalności gospodarczej. Aby dokonać tej ważnej decyzji (pamiętaj, że formę opodatkowania możesz zmienić raz na rok rozliczeniowy!), należy przede wszystkim przeanalizować, jakie zyski możesz osiągnąć i jakie koszty w tym celu poniesiesz. Na tej podstawie wybierzesz jeden z modeli:
Każdy z zaprezentowanych sposobów rozliczenia wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. W celu ułatwienia sobie zadań księgowych i rachunkowych polecamy współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, w którym doświadczona księgowa wyręczy przedsiębiorcę od wszystkich obowiązków związanych z tymi kwestiami.
Mówiąc o podatkach, warto wspomnieć także o VAT, który nie jest podatkiem obowiązkowym dla wszystkich. Warto na początek zapoznać się z branżami, w przypadku których nie ma możliwości zwolnienia z podatku VAT. Z pewnością rozwieje to część wątpliwości. Dodatkowo część kontrahentów preferuje faktury VAT ze względu na to, że sami są jego płatnikami. W tym przypadku rejestracja nowej działalności w może ułatwić z nimi współpracę.
Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku do CEIDG i jednocześnie do ZUS, czego można dokonać przez Internet. Będzie to bez wątpienia ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie przepadają za wizytami w urzędach i chcą zaoszczędzić czas.
Artykuł partnera
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…