Z danych GUS wynika, że w roku ubiegłym na skutek wypadków przy pracy poszkodowanych zostało 87 886 osób, z czego 239 osób zginęło, a 464 doznało ciężkiego obrażenia ciała. Z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który przypadał w dniu 28 kwietnia agenci z TU Gothaer przypominają o dlaczego dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa w zakładzie pracy jest tak istotna.
Jak wynika z danych GUS aż 60,1% wypadków przy pracy to skutek nieprawidłowego zachowania się pracowników. Urazy dotyczyły głownie kończyn górnych (prawie 44%) oraz dolnych (ok. 35%). Przyczyną tego rodzaju wydarzeń jest według ekspertów brak odpowiednich szkoleń BHP wśród pracowników lub przeprowadzanie ich w sposób niedbały.
Pracownicy pod dodatkową ochroną
W Polsce pracownicy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, wypadkowym, emerytalnym oraz ubezpieczeniem rentowym. Jednak w wielu zakładach pracodawcy dodatkowo ubezpieczają grupowo pracowników na życie. Jak podkreśla Anna Materny, dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU, jeśli pracownik danego zakładu posiada odpowiednią ochronę ubezpieczenia NNW, będzie mógł dostać dodatkowo odszkodowanie za wypadek podczas pracy: „Pracownik może przystąpić do grupowego programu ubezpieczeniowego, który bardzo często dostępny jest w zakładzie pracy lub ubezpieczyć się we własnym zakresie. Rozważając te dwie możliwości, należy mieć na uwadze fakt, że niestety, grupowe ubezpieczenia mają swoje wady. – Często niska składka ubezpieczenia przekłada się na relatywnie niskie świadczenia. Ubezpieczenia grupowe charakteryzuje też mała elastyczność – polisa nie jest dostosowana do indywidualnych potrzeb ubezpieczonych. Przykładowo osoby w starszym wieku płacą składkę na ubezpieczenie w ramach, którego przysługuje im świadczenie z tytułu urodzeniu dziecka. Niewątpliwie osoby, które chcą posiadać pełną i właściwą ochronę powinny poważnie rozważyć zakup polisy indywidualnej”.
Dodatkowe NNW więcej możliwości
Polisa NNW przeznaczona dla zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą mogą być dobrym uzupełnieniem tzw. ubezpieczenia wypadkowego.
„Ochrona ubezpieczeniowa nie musi obejmować tylko zdarzeń mających miejsce w trakcie wykonywania pracy, lecz również w czasie wolnym czy w podróży. Co więcej, zakres ubezpieczenia oprócz podstawowego ryzyka doznania uszczerbku na zdrowiu w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, może dotyczyć także szeregu innych zdarzeń ubezpieczeniowych: zwrotu kosztów nabycia protez i środków ortopedycznych oraz kosztów odbudowy stomatologicznej zębów, zasiłku dziennego za pobyt w szpitalu lub okresu niezdolności do pracy, zwrotu kosztów ratownictwa, zwrotu niezbędnych z medycznego punktu widzenia kosztów leczenia czy świadczeń powypadkowych typu assistance” – dodaje Anna Materny.
I co ważne – dodatkowa polisa dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pracownika i to on wybiera wysokość sumy ubezpieczenia.
Źródło: www.gothaer.pl
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…