Od początku kwietnia otwarte jest okienko transferowe, które pozwala podjąć decyzje na temat przekazywania części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. Przyszli emeryci mogą zdecydować, czy będą one ewidencjonowane na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w części przekazywane do OFE, czy w całości znajdą się na subkoncie w ZUS.
Decyzje sprzed dwóch lat podejmowane mniej świadomie
Dwa lata temu Otwarty Fundusz Emerytalny wybrało ponad 2,5 miliona ludzi, jednak decyzje te podejmowane były raczej w „ciemno”. Obecnie po dwóch latach, wybór ten powinien być podjęty bardziej świadomie. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla: „Pierwotne decyzje ubezpieczonych mogą być zmieniane w cyklach czteroletnich. Ubezpieczeni, którzy podjęli wcześniej decyzję o przekazywaniu części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE, mogą tę decyzję zmienić i zdecydować się na przekazywanie całości składki do FUS i odwrotnie”. Jak podkreśla wiceminister, okienka transferowe są konieczne. Tym bardziej że pierwsze decyzje podejmowane w 2014 r. nie były poparte żadnymi danymi, raczej opierały się na przekonaniach i intuicji: „Ustawodawca uznał, że dwa lata to wystarczający okres, aby podjąć racjonalną decyzję opartą na empirycznych danych, jak stopa zwrotu z inwestycji otwartych funduszy emerytalnych czy informacje dotyczące liczby osób, które zdecydowały się na przekazywanie części składki do OFE”.
Zmieniłeś zdanie? Zgłoś to.
Jak wynika z danych w kwietniu 2014 roku l na OFE zdecydowało się ponad 2,5 mln obywateli. Jeśli osoby te chcą zmienić swoja decyzje w sprawie składek, powinny złożyć do końca lipca wypełniony formularz oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo o zewidencjonowaniu jej w całości na subkoncie prowadzonym przez ZUS. Należy podkreślić, że deklaracji nie mogą złożyć ci, którym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego brakuje 10 lub mniej lat. Urszula Gołębiewska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w ZUS wyjaśnia: „O przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego mogą zadecydować ubezpieczeni i członkowie OFE, którzy w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i brakuje im 10 lat i więcej do wieku emerytalnego. Dotyczy to również ubezpieczonych, którzy nie są członkami OFE i których składka na II filar jest w całości ewidencjonowana na subkoncie” .
Co w sytuacji gdy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową?
Osoby które dopiero wchodzą na rynek pracy i które po raz pierwszy zostaną zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, mogą, ale nie muszą, zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy, licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w tym terminie, całość składki na II filar będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (7,3%).
Źródło: www.zus.pl
Akty wandalizmu to zjawisko nieustannie zagrażające cmentarzom. Tylko w ubiegłym roku w ich wyniku zniszczeniu uległo co najmniej 120 nagrobków…
W tym roku aura nie rozpieszczała rolników – przymrozki, grad czy deszcz nawalny przyniosły ze sobą ogromne straty. InterRisk odnotował dotychczas wzrost…
UNIQA wprowadziła do swojej oferty ubezpieczeń grupowych na życie ochronę związaną ze zdrowiem psychicznym. W ramach nowej umowy dodatkowej ubezpieczyciel…
Przeglądy instalacji technicznych w domu lub w mieszkaniu mają znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta jest także istotna…
Zazwyczaj umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania zawierana jest przez właściciela nieruchomości, który ma na względzie ochronę swojego majątku. Możliwie jest…
Nie każdy wie, że w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania można rozszerzyć zakres ochrony o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw…