Od początku kwietnia otwarte jest okienko transferowe, które pozwala podjąć decyzje na temat przekazywania części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. Przyszli emeryci mogą zdecydować, czy będą one ewidencjonowane na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w części przekazywane do OFE, czy w całości znajdą się na subkoncie w ZUS.

Decyzje sprzed dwóch lat podejmowane mniej świadomie
Dwa lata temu Otwarty Fundusz Emerytalny wybrało ponad 2,5 miliona ludzi, jednak decyzje te podejmowane były raczej w „ciemno”. Obecnie po dwóch latach, wybór ten powinien być podjęty bardziej świadomie. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla: „Pierwotne decyzje ubezpieczonych mogą być zmieniane w cyklach czteroletnich. Ubezpieczeni, którzy podjęli wcześniej decyzję o przekazywaniu części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE, mogą tę decyzję zmienić i zdecydować się na przekazywanie całości składki do FUS i odwrotnie”. Jak podkreśla wiceminister, okienka transferowe są konieczne. Tym bardziej że pierwsze decyzje podejmowane w 2014 r. nie były poparte żadnymi danymi, raczej opierały się na przekonaniach i intuicji: „Ustawodawca uznał, że dwa lata to wystarczający okres, aby podjąć racjonalną decyzję opartą na empirycznych danych, jak stopa zwrotu z inwestycji otwartych funduszy emerytalnych czy informacje dotyczące liczby osób, które zdecydowały się na przekazywanie części składki do OFE”.
 
Zmieniłeś zdanie? Zgłoś to.
Jak wynika z danych w kwietniu 2014 roku l na OFE zdecydowało się ponad 2,5 mln obywateli. Jeśli osoby te chcą zmienić swoja decyzje w sprawie składek, powinny złożyć do końca lipca wypełniony formularz oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo o zewidencjonowaniu jej w całości na subkoncie prowadzonym przez ZUS. Należy podkreślić, że deklaracji nie mogą złożyć ci, którym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego brakuje 10 lub mniej lat. Urszula Gołębiewska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w ZUS wyjaśnia: „O przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego mogą zadecydować ubezpieczeni i członkowie OFE, którzy w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i brakuje im 10 lat i więcej do wieku emerytalnego. Dotyczy to również ubezpieczonych, którzy nie są członkami OFE i których składka na II filar jest w całości ewidencjonowana na subkoncie” .
 
Co w sytuacji gdy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową?
Osoby które dopiero wchodzą na rynek pracy i które po raz pierwszy zostaną zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, mogą, ale nie muszą, zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy, licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w tym terminie, całość składki na II filar będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (7,3%).
 
Źródło: www.zus.pl