Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby poszkodowane w wypadku czy kolizji mają prawo do uzyskania odszkodowania. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona poszkodowanemu z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. Jednak, by otrzymać odszkodowanie, musimy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Jak to zrobić?
Doświadczenie pokazuje, że nie każda kolizja drogowa musi kończyć się wezwaniem policji. Jeśli zarówno sprawca, jak i poszkodowany są zgodni, co do przebiegu zdarzenia, do wypłaty odszkodowania wystarczy sam opis wypadku samochodowego. Wzór dokumentu wraz z omówieniem możemy zazwyczaj znaleźć w Internecie, między innymi na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kiedy należy powiadomić policję? Z pomocy funkcjonariuszy powinniśmy skorzystać, gdy w wyniku wypadku jedna z osób została ranna lub sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Wówczas policjanci przeanalizują przyczyny wypadku oraz przygotują protokół z przeprowadzonego postępowania.
Opis zdarzenia wypadku może okazać się pomocny także wtedy, gdy doznaliśmy szkody w mieniu i szkody osobowej. W obu tych przypadkach ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić nam odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Jednak do stwierdzenia winy sprawcy, jak i oszacowania wartości odszkodowania ubezpieczycielowi potrzebny będzie opis okoliczności wypadku. Od tego, jak wiele szczegółów umieścimy w tym dokumencie, będzie zależało to, ile potrwa cała procedura likwidacji szkody. Praktyka pokazuje, że im dokładniejszy opis, tym większa szansa na to, że odszkodowanie zostanie wypłacone sprawnie i szybko.
Uzyskanie odszkodowania jest możliwe, jeśli opis wypadku samochodowego czy kolizji drogowej zawiera informacje niezbędne do zidentyfikowania sprawcy, a także do odtworzenia przebiegu zdarzenia. Musimy pamiętać o kilku elementach, jakie musi zawierać takie oświadczenie. Jak napisać je poprawnie?
Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, by na dokumencie umieścić dane personalne i adresowe, zarówno sprawcy jak i poszkodowanego. Oświadczenie powinno zawierać takżedane na temat pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, takie jak marka, model, nr rejestracyjny, a także nr VIN. Oprócz tego należy spisać informacje dotyczące polisy sprawcy oraz towarzystwa, w którym została zakupiona polisa ubezpieczeniowa OC na dany pojazd.
Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, by na dokumencie umieścić dane personalne i adresowe, zarówno sprawcy jak i poszkodowanego. Oświadczenie powinno zawierać takżedane na temat pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, takie jak marka, model, nr rejestracyjny, a także nr VIN. Oprócz tego należy spisać informacje dotyczące polisy sprawcy oraz towarzystwa, w którym została zakupiona polisa ubezpieczeniowa OC na dany pojazd.
W kolejnej części oświadczenia powinien znaleźć się opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji. Jak napisać tę część oświadczenia? Na samym początku wskażmy dokładną datę, czas i miejsce zdarzenia. Napiszmy, jaką drogą i w którym kierunku poruszały się pojazdy. Następnie dokładnie opiszmy, jak doszło do wypadku i jakie szkody powstały w jego wyniku. Jeżeli kolizja miała miejsce na drodze wielopasmowej lub skrzyżowaniu, możemy przygotować szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego.
Pamiętajmy też, że opis zdarzenia wypadku powinien zawierać jednoznaczne przyznanie się sprawcy do winy. I uwaga! Dokument ten musi być czytelnie podpisany, zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego.
Wielu z nas zastanawia się, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, by cała procedura likwidacji szkody przebiegała w szybki sposób. Okazuje się, że często drobne błędy popełnione podczas przygotowywania oświadczenia o kolizji, skutkują tym, że ubezpieczyciel domaga się dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czego zatem unikać?
Do najczęściej popełnianych błędów należą:
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w oświadczeniu po wypadku warto ująć kilka innych elementów, które pozwolą nam uniknąć problemów, gdy sprawca zacznie negować swoją winę. Bez wątpienia jednym z nich jest wskazanie w opisie zdarzenia świadków, którzy mogą potwierdzić przebieg zdarzenia. W tym celu należy poprosić ich o podanie danych personalnych, jak również kontaktowych. Częstą praktyką jest także dołączanie do opisu dokumentacji zdjęciowej. Tego typu rozwiązanie pozwala lepiej odtworzyć okoliczności kolizji, jak również ocenić rozmiar szkód.
Z kolei poszkodowany, który doznał uszczerbku na zdrowiu, do opisu wypadku może dołączyć także oświadczenie lekarskie. Taki dokument może okazać się szczególnie przydatny, gdy pokrzywdzony będzie domagał się od sprawcy zadośćuczynienia. Jeżeli okoliczności zdarzenia będą niejasne i sprawa o wypłatę odszkodowania czy zadośćuczynienie zakończy się w sądzie, może pojawić się potrzeba sporządzenia dodatkowego dokumentu – oświadczenia powypadkowego poszkodowanego. Takie pismo, oprócz przebiegu wypadku, musi zawierać także informacje na temat szkód, jakich doznał pokrzywdzony.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…