Na mocy aktualnych przepisów od momentu zgłoszenia szkody ubezpieczyciele mają 30 dni na wypłatę należnego odszkodowania. Dotyczy to zarówno wypłaty środków finansowych z polisy OC, jak i z AC. Jednak warto pamiętać, że w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia nie będą jasne termin też może zostać wydłużony – maksymalnie do 90 dni.

Termin wypłaty odszkodowania wg Kodeksu Cywilnego

Rolą odszkodowania, które wypłacane jest w ramach ubezpieczenia OC lub AC jest pokrycie szkód, jaką poszkodowany poniósł w wyniku uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży pojazdu, jego części lub elementu wyposażenia. Jeśli dojdzie do któregoś z wymienionych zdarzeń, Zakład Ubezpieczeniowy zobligowany jest do wypłaty odszkodowania w określonym terminie. Czas ten określony jest przez różne akty prawne w zależności od rodzaju ubezpieczenia.

Art. 817 Kodeksu Cywilnego (znowelizowanego ustawą z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej Dz. U. nr 124, poz. 1151) mówi o tym, że jeśli nie ma żadnych odstępstw od zawartej umowy, to ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.

H2 Wypłata odszkodowania z OC – termin

Na mocy art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) zakład ubezpieczeń jest zobligowany do tego, by wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie.

Wypłata odszkodowania z AC – termin

Na rynku możemy znaleźć oferty, w których zakłady ubezpieczeń zobowiązują się do skrócenia czasu potrzebnego na wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC z 30 dni na krótszy okres. Wynika to z ich konkurencyjności. Najczęściej jednak ubezpieczyciele w swoich Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń obligują się do wypłaty odszkodowania w terminie ustawowym, nieprzekraczającym 30 dni od daty zgłoszenia szkody.

Zmiana terminu wypłaty odszkodowania

Warto jednak wspomnieć, że istnieją sytuacje, w który wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń lub wysokości świadczenia jest niemożliwe. W takich momentach odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni licząc od dnia, w którym wyjaśnienie wcześniej wspomnianych okoliczności było możliwe.

Pamiętajmy też o tym, że wypłata powinna nastąpić nie później niż w ciągu 90 dni od daty zawiadomienia o zaistnieniu szkody. Zgodnie z aktualnymi przepisami, zakłady ubezpieczeń mogą przekroczyć termin 90 dni, jedynie wówczas, gdy ustanowienie odpowiedzialności lub ustalenie wysokości odszkodowania jest uzależnione od trwającego postępowania cywilnego lub karnego. W takiej sytuacji obowiązkiem ubezpieczyciela jest poinformowanie poszkodowanego o zaistniałej przyczynie opóźnienia wypłaty odszkodowania oraz o nowym terminie wypłaty.

Źródło: UNIQA