Analiza wykazała, że od 2009 r. co roku w naszym kraju występowały gwałtowne zjawiska pogodowe, które naraziły społeczeństwo i państwo na miliardowe straty. Jak policzyli eksperci Deloitte na zlecenie PIU w raporcie „Klimat ryzyka”, tylko ubiegłoroczna susza, która objęła prawie cały kraj, kosztowała nas 2,6 mld zł. Jak wynika z ostatnich danych Munich Re, globalne straty związane z katastrofami naturalnymi wyniosły w 2018 r. 160 miliardów dolarów.
Anomalie pogodowe przyczyną katastrof naturalnych
Eksperci z rynku ubezpieczeń przypominają, że w roku 2010 doszło do jednej z większych powodzi w Polsce, która była m.in. efektem wyjątkowo śnieżnej zimy. Dwa lata później Polskę również nawiedziła zima, tyle, że ta była bezśnieżna. To przyczyniło się do wymarznięcia większości areałów ozimin. W ciągu ostatniej dekady w naszym kraju doszło do suszy aż trzy razy. Przez to ucierpiało przede wszystkim rolnictwo – zeszłoroczna wygenerowała ok. 2,6 mld zł strat dla gospodarki. Oprócz tego w Polsce występują coraz gwałtowniejsze nawałnice, zeszłoroczna na terenie Kaszub czy te związane z „odwiedzającymi” nas orkanami.
Są one często długotrwałe i dotykają zwykle niepowiązanych ze sobą gałęzi gospodarki, a tym samym odbijają się m.in. na kosztach życia zwykłego Kowalskiego. Doskonale to obrazują wahania cen produktów żywnościowych. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen za towary za żywność i napoje bezalkoholowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł o około 20%. Składają się na to różne czynniki, ale część z nich jest bezpośrednio związana z kataklizmami, które miały miejsce w Polsce i na świecie.
„W Polsce, mimo że wzrasta świadomość potencjalnych zagrożeń, często nie przewidujemy finansowych konsekwencji katastrof naturalnych. Dlatego jednym z kluczowych zagadnień jest właściwa ochrona dobytku. W naszym kraju mamy z tym nadal problem, z szacunków PIU wynika, że aż 40 proc. mieszkań nad Wisłą nie jest w ogóle ubezpieczona” – tłumaczy Agnieszka Poloczek z Gothaer.
Eksperci z Gothaer podkreślają, że ubezpieczenie domu wymaga wcześniejszej konsultacji z agentem. Warto też przestudiować warunki na podstawie których zawieramy umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Oprócz kosztów odtworzenia mienia ważne jest również zabezpieczanie się przed dodatkowymi wydatkami. Należą do nich m.in.: akcja ratownicza związana z ocaleniem majątku bezpośrednio zagrożonego szkodą czy koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Warto również sprawdzić, czy ochrona jest uzależniona choćby od siły wiatru. Jeżeli nie, tak jak ma to miejsce w ubezpieczeniu Gothaer, ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność za zniszczenia dokonane przez każdy, niezależnie od jego siły.
Źródło: www.piu.org.pl www.www.gothaer.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…