Analiza wykazała, że od 2009 r. co roku w naszym kraju występowały gwałtowne zjawiska pogodowe, które naraziły społeczeństwo i państwo na miliardowe straty. Jak policzyli eksperci Deloitte na zlecenie PIU w raporcie „Klimat ryzyka”, tylko ubiegłoroczna susza, która objęła prawie cały kraj, kosztowała nas 2,6 mld zł. Jak wynika z ostatnich danych Munich Re, globalne straty związane z katastrofami naturalnymi wyniosły w 2018 r. 160 miliardów dolarów.
Anomalie pogodowe przyczyną katastrof naturalnych
Eksperci z rynku ubezpieczeń przypominają, że w roku 2010 doszło do jednej z większych powodzi w Polsce, która była m.in. efektem wyjątkowo śnieżnej zimy. Dwa lata później Polskę również nawiedziła zima, tyle, że ta była bezśnieżna. To przyczyniło się do wymarznięcia większości areałów ozimin. W ciągu ostatniej dekady w naszym kraju doszło do suszy aż trzy razy. Przez to ucierpiało przede wszystkim rolnictwo – zeszłoroczna wygenerowała ok. 2,6 mld zł strat dla gospodarki. Oprócz tego w Polsce występują coraz gwałtowniejsze nawałnice, zeszłoroczna na terenie Kaszub czy te związane z „odwiedzającymi” nas orkanami.
Są one często długotrwałe i dotykają zwykle niepowiązanych ze sobą gałęzi gospodarki, a tym samym odbijają się m.in. na kosztach życia zwykłego Kowalskiego. Doskonale to obrazują wahania cen produktów żywnościowych. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen za towary za żywność i napoje bezalkoholowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł o około 20%. Składają się na to różne czynniki, ale część z nich jest bezpośrednio związana z kataklizmami, które miały miejsce w Polsce i na świecie.
„W Polsce, mimo że wzrasta świadomość potencjalnych zagrożeń, często nie przewidujemy finansowych konsekwencji katastrof naturalnych. Dlatego jednym z kluczowych zagadnień jest właściwa ochrona dobytku. W naszym kraju mamy z tym nadal problem, z szacunków PIU wynika, że aż 40 proc. mieszkań nad Wisłą nie jest w ogóle ubezpieczona” – tłumaczy Agnieszka Poloczek z Gothaer.
Eksperci z Gothaer podkreślają, że ubezpieczenie domu wymaga wcześniejszej konsultacji z agentem. Warto też przestudiować warunki na podstawie których zawieramy umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Oprócz kosztów odtworzenia mienia ważne jest również zabezpieczanie się przed dodatkowymi wydatkami. Należą do nich m.in.: akcja ratownicza związana z ocaleniem majątku bezpośrednio zagrożonego szkodą czy koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie. Warto również sprawdzić, czy ochrona jest uzależniona choćby od siły wiatru. Jeżeli nie, tak jak ma to miejsce w ubezpieczeniu Gothaer, ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność za zniszczenia dokonane przez każdy, niezależnie od jego siły.
Źródło: www.piu.org.pl www.www.gothaer.pl
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…