Eksperci z PIU zachęcają do wpajania dzieciom bezpiecznych zachowań, sugerują również zakup odpowiednich produktów ubezpieczeniowych związanych z wyjazdem naszych pociech na wieś. Połowa wakacji praktycznie za nami. Wiele dzieci spędza czas wolny od szkoły na wsiach – u dziadków, pomagając rodzicom w pracach na roli lub po prostu w gospodarstwach agroturystycznych.
Przy okazji czasu zintensyfikowanych prac na roli, należy pomyśleć, jak można zabezpieczyć nasze dzieci przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, które wydarzyć się mogą podczas prac w gospodarstwie. Wpajanie bezpiecznych zachować na wsi może ochroni nasze dzieci przed różnego rodzaju wypadkami.
Należy zawsze zadbać o bezpieczeństwo dzieci, jeśli w gospodarstwie uruchamiany jest np. ciągnik i mimo dziecięcych próśb nie zgadzać się na uczestnictwo najmłodszych w tego typu pracach. Dzieci nie powinny wtedy znajdować nawet w pobliżu maszyny – kierowca ma często ograniczone pole widzenia, zwłaszcza jeśli jest to np. ciągnik z naczepą.
Należy przykryć je solidnymi pokrywami, które wytrzymają nie tylko określony ciężar, ale również uniemożliwią jej podniesienie czy uchylenie przez osoby niepowołane, czyli na przykład dzieci. Bezwzględnie należy również przestrzegać zakazu angażowania dzieci do prac związanych z opróżnianiem zbiorników z nieczystościami płynnymi i wywozem nieczystości. Dzieci narażone są wówczas na zatrucie substancjami szkodliwymi (np. siarkowodorem).
W przypadku, gdy dziecko spłoszy zwierzę, nawet niewinna zabawa z małym zwierzakiem może skończyć się bolesnym pogryzieniem. O ile dzieci mogą pomagać przy zbieraniu jajek czy dokarmianiu zwierząt, trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza przy dużych zwierzętach, każdy maluch musi przebywać w asyście dorosłego.
Ubezpieczenie jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach, kiedy osoby trzecie uległy szkodzie w wyniku prowadzenia działalności gospodarstwa. Należy jednak pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie nie pokryje wszystkich szkód. Te wyrządzone przez nasze dzieci, które powstały w wyniku ich roztargnienia, jak np. wybicie piłką szyby w garażu sąsiada – nie są objęte ochroną.
W takim przypadku warto posiadać polisę OC w życiu prywatnym. Można ją kupić jako oddzielny produkt lub też w pakiecie ubezpieczenia domu i mieszkania. Ubezpieczenie pokryje koszty odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Rafał Mańkowski z Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnia: „Na rynku istnieje rozbudowana oferta ubezpieczeń NNW pozwalająca na wybór najodpowiedniejszej opcji. Stosowna wypłata z polisy – określana np. w tabeli jako kwota lub jako procentowy uszczerbek na zdrowiu. Pomoże ona rekompensować szkodę oraz cierpienie dziecka, a przede wszystkim ulży rodzicom w wydatkach związanych z leczeniem i rehabilitacją dziecka. Warto pamiętać, że ochroną ubezpieczeniową NNW zazwyczaj objęte są już dzieci szkolne, których rodzice kupili polisę w placówce oświatowej podczas roku. Odpowiednie ubezpieczenie można zakupić także indywidualnie np. u agenta. Jednak żeby mieć pewność stosownej ochrony, trzeba dokładnie sprawdzić zapisy umowy wraz z sumami ubezpieczenia oraz tzw. OWU”.
Dodatkowe wsparcie dla osób poszkodowanych lub ich opiekunów zapewnia opcja assistance. Pakiet zapewnia takie usługi, jak: dostawa leków do domu, zorganizowanie wizyty u specjalisty czy konsultacje psychologa.
Źródło: www.piu.org.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…