Według raportu przygotowanego dla Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), ubezpieczyciele intensywnie testują nowe rozwiązania, jednak nie wszyscy decydują się je wdrożyć. To efekt istniejących barier, m.in. trudności w dostępie do zewnętrznych zbiorów danych czy brak wystarczającej liczby pracowników o odpowiednich kompetencjach cyfrowych.
Wnioski płynące z raportu „Cyfryzacja sektora ubezpieczeń w Polsce”, przygotowanego przez Accenture dla Polskiej Izby Ubezpieczeń wyraźnie wskazują na to, iż tworzenie innowacyjnych spersonalizowanych produktów, dokładniejsza ocena ryzyka, a także szybsza wypłata odszkodowań – możliwe będą dzięki nowym technologiom wdrażanym przez zakłady ubezpieczeń.
Polscy ubezpieczyciele intensywnie testują nowe rozwiązania. Nie wszyscy ubezpieczyciele jednak decydują się je wdrożyć. Taka sytuacja jest efektem m.in. trudności w dostępie do zewnętrznych zbiorów danych czy brak wystarczającej liczby pracowników o odpowiednich kompetencjach cyfrowych. Łukasz Marczyk, dyrektor praktyki ubezpieczeniowej Accenture w Polsce dla agencji informacyjnej Newseria Biznes wyjaśnia: „Podobnie jak za granicą, ubezpieczyciele w Polsce inwestują głównie w dwa obszary związane z cyfryzacją. Pierwszym jest poprawa doświadczeń klienta, której celem jest zwiększenie przychodów firmy. Drugim – koncentrowanie się na optymalizacji kosztów poprzez cyfryzację wewnętrznych operacji”.
Przykładem na to są coraz częściej oferowane cyberpolisy, które zabezpieczają przed skutkami ataków hakerskich. Ubezpieczenie tego typu pozwala również na obniżenie szkodowości i lepszą ocenę ryzyka oraz wycenę składki. Ubezpieczyciele intensywnie testują nowe rozwiązania i technologie dostępne na rynku.
Szczególne znaczenie będzie miała sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, chociażby w procesie likwidacji szkody. Są to rozwiązania, które pozwalają na przykład na automatyczną segmentację szkód, rozpoznawanie tekstu, w tym pisma odręcznego, wycenę szkody na podstawie zdjęć czy wsparcie wirtualnego asystenta, który może towarzyszyć klientowi w całym procesie i znacznie go uprościć.
„Ze względu na wzrost znaczenia danych i analityki, która ma potencjał, aby zrewolucjonizować branżę – telematyka i internet rzeczy będą miały coraz większe zastosowanie”– mówi Anita Staszczak, konsultant w praktyce ubezpieczeniowej Accenture.
Źródło: www.info.newseria.pl
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…