Aktualności

Płoną „Płuca Ziemi”! Czy to ekologiczny koniec świata?

Pożary lasów w Amazonii trwają już od kilku tygodniu. Nawet największe odszkodowanie (gdyby można było je otrzymać), wskazanie winnych i inne natychmiastowe działania nie naprawią tego co teraz się dzieje. Skutki pożarów odczujemy My wszyscy. Czy można zatem pomóc Amazonii?

Pożar „zjada” Amazonię

INPE, czyli Krajowa Rada Badań Kosmicznych analizując badania satelitarne stwierdziła, że nastąpił wzrost liczby pożarów o 85% w porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku. Między styczniem a sierpniem doszło do 75 tysięcy pożarów!

AVAZZ informuje, że w ciągu roku Amazonia straciła obszar o powierzchni aż 500 tysięcy stadionów piłkarskich. Oznacza to, że spłonęło około pół miliarda drzew. Kto stoi za tą katastrofą?

Podpalenia lasów deszczowych to efekt polityki brazylijskiego rządu

Wojciech Doroszewicz, ekspert z Fundacji Terra Brasilis oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW dla Noizz.pl powiedział:

„Prezydent Jair Bolsonaro ma dziwne spojrzenie na świat, ochrona środowiska i prawa rdzennej ludności nie są dla niego żadnym priorytetem. Jeszcze w kampanii wyborczej zapowiedział, że zlikwiduje ministerstwo środowiska. Nie zrobił tego, by nie stracić zagranicznych funduszy, ale podjął inną decyzję – ministrem środowiska ustanowił człowieka, który działa na rzecz lobby rolno-hodowlanego, czyli ludzi, którzy chcą jak najwięcej wyciągnąć z zasobów Amazonii. Brazylia eksportuje głównie wołowinę, soję, trzcinę cukrową, kukurydzę, bawełnę, ale wpływy z tych upraw zasilają budżety 1-2 procent najbogatszych ludzi w kraju. To im zależy na tym, by „otwierać Amazonię”. To co widzimy, to powrót do rabunkowej polityki, która była domeną poprzedniego stulecia. Wylesianie Amazonii trwało do końca lat 90. XX wieku, proces ten udało się w dużym stopniu spowolnić, dzięki programom rządowym wspieranym przez fundusze międzynarodowe. Teraz znów mamy tendencję wzrostową – lasy są wycinane i palone na ogromną skalę”

Czy można odzyskać dawną Amazonię?

Efekt wylesiania Amazonii i trwające pożary stawiają pytanie czy możliwe jest odtworzenie lasu. Jeśli tak? To w jakiej perspektywie czasu?

Okazuje się, że to co już spłonęło nie uda się już nigdy uratować i odtworzyć. Eksperci zaznaczają, że las może uda się odtworzyć za ok. 400-500 lat. Odzyskanie lasu na płonących obszarach jest jednak niemożliwe. Na tych terenach powstaną pastwiska lub pola uprawne, a wiele z tych terenów zostanie nieużytkami.

Jak możemy pomóc?

W sieci roi się od zdjęć, filmików, komentarzy, które nawołują do pomocy Amazonii. W akcję często są zaangażowane gwiazdy z Polski i świata, które w za pomocą mediów społecznościowych informują o wielkiej katastrofie. Sprawdźcie posty na Instagramie pod #prayforamazonia.

Nawet mały gest może pomóc Amazonii

W sieci można znaleźć wiele fundacji, które starają się pomóc lasom Amazonki. Poniżej przedstawiamy kilka organizacji. Wystarczy wejść, zapoznać się możliwościami pomocy i wpłacić określoną sumę.

fot: youtube.com | Raging Amazon rainforest fires draw global outrage / YouTube

źródło: onet.pl, tokfm.pl, wprost.pl, noizz.pl, Instagram

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago