Categories: Aktualności

Płoną „Płuca Ziemi”! Czy to ekologiczny koniec świata?

Pożary lasów w Amazonii trwają już od kilku tygodniu. Nawet największe odszkodowanie (gdyby można było je otrzymać), wskazanie winnych i inne natychmiastowe działania nie naprawią tego co teraz się dzieje. Skutki pożarów odczujemy My wszyscy. Czy można zatem pomóc Amazonii?

Pożar „zjada” Amazonię

INPE, czyli Krajowa Rada Badań Kosmicznych analizując badania satelitarne stwierdziła, że nastąpił wzrost liczby pożarów o 85% w porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku. Między styczniem a sierpniem doszło do 75 tysięcy pożarów!

AVAZZ informuje, że w ciągu roku Amazonia straciła obszar o powierzchni aż 500 tysięcy stadionów piłkarskich. Oznacza to, że spłonęło około pół miliarda drzew. Kto stoi za tą katastrofą?

Podpalenia lasów deszczowych to efekt polityki brazylijskiego rządu

Wojciech Doroszewicz, ekspert z Fundacji Terra Brasilis oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW dla Noizz.pl powiedział:

„Prezydent Jair Bolsonaro ma dziwne spojrzenie na świat, ochrona środowiska i prawa rdzennej ludności nie są dla niego żadnym priorytetem. Jeszcze w kampanii wyborczej zapowiedział, że zlikwiduje ministerstwo środowiska. Nie zrobił tego, by nie stracić zagranicznych funduszy, ale podjął inną decyzję – ministrem środowiska ustanowił człowieka, który działa na rzecz lobby rolno-hodowlanego, czyli ludzi, którzy chcą jak najwięcej wyciągnąć z zasobów Amazonii. Brazylia eksportuje głównie wołowinę, soję, trzcinę cukrową, kukurydzę, bawełnę, ale wpływy z tych upraw zasilają budżety 1-2 procent najbogatszych ludzi w kraju. To im zależy na tym, by „otwierać Amazonię”. To co widzimy, to powrót do rabunkowej polityki, która była domeną poprzedniego stulecia. Wylesianie Amazonii trwało do końca lat 90. XX wieku, proces ten udało się w dużym stopniu spowolnić, dzięki programom rządowym wspieranym przez fundusze międzynarodowe. Teraz znów mamy tendencję wzrostową – lasy są wycinane i palone na ogromną skalę”

Czy można odzyskać dawną Amazonię?

Efekt wylesiania Amazonii i trwające pożary stawiają pytanie czy możliwe jest odtworzenie lasu. Jeśli tak? To w jakiej perspektywie czasu?

Okazuje się, że to co już spłonęło nie uda się już nigdy uratować i odtworzyć. Eksperci zaznaczają, że las może uda się odtworzyć za ok. 400-500 lat. Odzyskanie lasu na płonących obszarach jest jednak niemożliwe. Na tych terenach powstaną pastwiska lub pola uprawne, a wiele z tych terenów zostanie nieużytkami.

Jak możemy pomóc?

W sieci roi się od zdjęć, filmików, komentarzy, które nawołują do pomocy Amazonii. W akcję często są zaangażowane gwiazdy z Polski i świata, które w za pomocą mediów społecznościowych informują o wielkiej katastrofie. Sprawdźcie posty na Instagramie pod #prayforamazonia.

Nawet mały gest może pomóc Amazonii

W sieci można znaleźć wiele fundacji, które starają się pomóc lasom Amazonki. Poniżej przedstawiamy kilka organizacji. Wystarczy wejść, zapoznać się możliwościami pomocy i wpłacić określoną sumę.

fot: youtube.com | Raging Amazon rainforest fires draw global outrage / YouTube

źródło: onet.pl, tokfm.pl, wprost.pl, noizz.pl, Instagram

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

3 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

3 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

3 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

3 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

3 dni ago