W Polsce interwencje ratowników górskich, zarówno z TOPR, jak i GOPR, są bezpłatne. Na Słowacji koszty operacji, w której uczestniczy śmigłowiec i grupa ratowników są jednak bardzo wysokie.
Wystarczy wykupić ubezpieczenie. Słowacja to przykład tego regionu, w którym – w przeciwieństwie do Polski – interwencje ratowników w górach są płatne. Warto również pamiętać o tym, że na tej liście znajdują się państwa, które zimą najchętniej odwiedzamy. Należą do nich m.in.: Włochy, Austria, Francja, Słowacja czy Szwajcaria. Koszty ratownictwa górskiego są bardzo wysokie. W przypadku górskich wycieczek lub uprawiania zimowych sportów – często uszkodzeniom ulegają kończyny lub górne części kręgosłupa. Do najczęstszych urazów związanych ze sportami zimowymi należą skręcenia czy złamania nóg, uszkodzenia stawów, złamania palców i rąk, uszkodzenia nadgarstków, barków czy kręgosłupa na odcinku szyjnym, a także złamania obojczyków czy równego rodzaju stłuczenia. To z kolei wiąże się z koniecznością transportu medycznego, którego koszty zazwyczaj przekraczają możliwości finansowe przeciętnego Polaka.
Przy wyborze polisy turystycznej kluczowe jest określenie aktywności, jaką mamy zamiar wykonywać. Wspinaczka, trekking powyżej pewnych wysokości, jazda na nartach poza szlakiem zaliczana są do sportów ekstremalnych. Należy również określić summę i zakres ochrony adekwatny do charakteru wyjazdu. Oczywiście nie zapominamy o kosztach leczenia za granicą i odpowiedniej ochronie OC. Czasem nieodzowna bywa również pomoc prawna czy ubezpieczenie bagażu kontuzjowanego turysty.
W razie uprawiania sportów górskich za każdym razem należy sprawdzić, czy nie znajdują się one na liście wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa zamieszczonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto również doczytać w warunkach umowy, czy polisa pokrywa wszelkie koszty związane z kompleksową akcją ratunkową, aby nie okazało się, że są one zdecydowanie niższe od wyceny lotu śmigłowca ratunkowego. Słowacka strona Tatr nie zapewnia bowiem bezpłatnej akcji ratowniczej.
Wysokość składki, jeśli porównamy ją z rachunkiem, jaki możemy dostać przy kontuzję lub wypadku, jest niewielka i w przypadku wyjazdu na Słowację przy ubezpieczeniu krótkiego wypadu w Tatry wynosi nawet kilka złotych na dobę.
Źródła: www.fakty.interia.pl www.rp.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…