Na zahamowanie podwyżek OC ma wpłynąć ograniczenie kręgu osób uprawnionych do zadośćuczynienia po śmierci ofiary wypadku. Analitycy PIU proponują konkretne definicje osób uprawnionych do zadośćuczynień.
Co może doprowadzić do obniżenia składek OC?
Według Polskiej Izby Ubezpieczeń konkretna definicja, kto jest osobą bliską ofiary wypadku mogłaby wiele zmienić w kwestii wysokości składki OC. Zdefiniowanie, kto jest osobą bliską dla ofiary wypadku i na jakie zadośćuczynienie może liczyć po śmierci bliskiego, może doprowadzić do obniżenia składek OC. Takie rozwiązanie postuluje Polska Izba Ubezpieczeń, która tłumaczy, że czasem po śmierci jednej osoby ponad 20 zgłasza się do towarzystwa po pieniądze.
Obecnie sytuacje wygląda w ten sposób, że nie jest określony krąg osób uprawnionych do otrzymania świadczenia, a sądy poprzez wydawane wyroki często go powiększają. Nie są też określone kwoty zadośćuczynienia, które powinny być wypłacane przez zakłady ubezpieczeń. Marcin Tarczyński, analityk z PIU podkreśla, że definiowanie pojęć jest bardzo ważne w kwestii przeliczenia składek: „Naszym postulatem jest przewidywalność, czyli jasna definicja, tak by określenie kręgu osób uprawnionych nie było w każdej sprawie decyzją uznaniową, nawet sądu. Zakłady ubezpieczeń potrzebują jasno określonego kręgu osób, by móc odpowiednio policzyć składek”.
Wyższe koszty wypłat odszkodować pociągają za sobą wzrost składek za komunikacyjne ubezpieczenie OC
Jak podkreśla Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF, każde ograniczenie tytułów wypłat świadczeń lub ograniczenie ich wysokości daje możliwość obniżenia składki. Obniżenie składki w przypadku, gdy pokrywa ona z nawiązką odszkodowania i koszty, należy jednak do decyzji ubezpieczyciela. Z kolei Rzecznik Finansowy uważa, że pomysł PIU to próba obniżenia składek kosztem poszkodowanych. Dlaczego? Dlatego, że bliskość emocjonalna i ekonomiczna między ludźmi wcale nie musi wiązać się z pokrewieństwem. Duża liczba osób uprawnionych do zadośćuczynienia może wynikać z faktu, że zmarły miał rozległą najbliższą rodzinę. „Sztywne zdefiniowanie najbliższych członków rodziny może prowadzić do wyeliminowania z kręgu uprawnionych do świadczeń osób, które w świetle zasad współżycia społecznego na nie w pełni zasługują. Każdy przypadek należy analizować indywidualnie, uwzględniając stopień powiązań zarówno uczuciowych, jak i ekonomicznych”- – dodaje Marcin Jaworski, ekspert z Biura Rzecznika Finansowego
Źródło: www.rp.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…