Categories: Top temat

Polski Ład a obowiązkowe OC dla biur rachunkowych – czy wystarczy?

Ostatnie tygodnie przyniosły zmiany w prawie podatkowym. Niestety nowe regulacje wprowadziły ogromny chaos w pacy biur rachunkowych oraz księgowych. A co za tym idzie, coraz częściej pojawiają się pytania o odpowiedzialność za błędy, które powstać mogą w związku z niejasnymi przepisami. Czy obowiązkowe OC zawodowe wystarczy? 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej biur rachunkowych 

Zacznijmy może od odpowiedzi na pytanie, dla kogo dedykowane jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej biur rachunkowych. Tego typu produkt przeznaczony jest dla przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi rachunkowe, na których spoczywa obowiązek ubezpieczenia zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz dla osób wykonujących zawód księgowego w oparciu o umowę o pracę nie mających obowiązku ubezpieczenia. 

Przypominamy, że zakres ochrony reguluje Rozporządzanie Ministra Finansów z 6.11.2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ubezpieczenie obowiązkowe chroni przede wszystkim przed błędami, które powstaną w związku wykonywaniem działalności księgowej oraz roszczeniami ze strony klientów. 

Warto podkreślić, że zakres ochrony można rozszerzyć o ryzyka dobrowolne takie jak: 

  • prowadzenie ksiąg podatkowych oraz doradztwo kadrowe (w tym rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne), 
  • nadwyżkowy limit ponad ubezpieczenie dobrowolne, 
  • dodatkowe koszty obrony, 
  • odpowiedzialność za naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy, 
  • odpowiedzialność za oszczerstwo, zniesławienie lub pomówienie, 
  • odpowiedzialność za naruszenia praw własności intelektualnej, 
  • utrata dokumentów, 
  • pokrycie kosztów w postępowaniu karnym, karno-skarbowym lub administracyjnym. 

W kontekście obecnej sytuacji warto rozważyć zwiększenie limitów odpowiedzialności (nawet do 1 mln zł), które dla obowiązkowego zakresu wynoszą 10 000 Euro.  

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej doradców podatkowych 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej doradców podatkowych przeznaczone jest dla doradców podatkowych, którzy posiadają numer wpisu na listę doradców podatkowych i wykonują ten zawód zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 05.07.1996 r. Do zakresu ich usług, zgodnie ze wskazaniami Krajowej Izby Doradców Podatkowych należy między innymi udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych oraz sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie pomocy w tym zakresie. 

W związku z tym, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe jego zakres reguluje rozporządzenie. Jednak podobnie jak w przypadku OC biura rachunkowego ochronę można rozszerzyć o ryzyka dobrowolne, takie jak: 

  • doradztwo kadrowe (w tym rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne), 
  • nadwyżkowy limit ponad ubezpieczenie dobrowolne, 
  • dodatkowe koszty obrony, 
  • odpowiedzialność za naruszenie obowiązku zachowania tajemnicy, 
  • odpowiedzialność za oszczerstwo, zniesławienie lub pomówienie, 
  • odpowiedzialność za naruszenia praw własności intelektualnej, 
  • utrata dokumentów, 
  • pokrycie kosztów w postępowaniu karnym, karno-skarbowym lub administracyjnym. 

W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego limit ochrony wynosi 10 000 Euro, jednak ubezpieczenia dobrowolne pozwalają na podniesienie tej kwoty nawet do 1 mln zł. 

Obowiązkowe OC zawodowe to nie wszystko 

Wprowadzone w minionym roku przepisy AML (polityka przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu), „Polski Ład” i nieustannie zmieniające się otoczenie prawno-podatkowe sprawia, że coraz więcej księgowych i doradców podatkowych bardziej świadomie decyduje się na poszczególne sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony. To wszystko sprawia, że obecnie polisa w zakresie wyłącznie obowiązkowym należy do rzadkości. Dzięki temu przedsiębiorcy zajmujący się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy doradztwem podatkowym minimalizują ryzyko finansowe związane z prowadzeniem tego typu działalności – szczególnie w obecnym systemie podatkowym. 

Źródło: LEADENHALL INSURANCE S.A. 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

23 godziny ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

23 godziny ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

1 dzień ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago