Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) działają już od ponad roku. Aktualnie trwa kolejny etap zapisów do programu. Firmy z sektora MSP mają kilka miesięcy na wybór PKK, z kolei pracownicy będą podejmowali decyzję o dalszym korzystaniu z programu. Zatem jak działa system i czy warto oszczędzać w nim pieniądze?
Dokładnie w lipcu minął rok od kiedy wystartowały Pracownicze Plany Kapitałowe. Do 27 października oferenta PPK wybierze 78 tysięcy firm z sektora MSP. Dotyczy to około 3, 7 mln pracowników. Z kolei do 10 listopada pracodawcy w imieniu swoich kadr podpiszą umowę o prowadzenie PPK.
– Ideą programu jest upowszechnienie w Polsce odkładania pieniędzy na przyszłość. Edukacja i narzędzia, które to wspierają są niezwykle istotne, bo w Polsce problemem jest wciąż niska świadomość finansowa. Wiele osób nie oszczędza w ogóle, co jest niepokojące w obliczu niskich emerytur, których wartość stanowi niewielką część ostatniej pensji. Bez systematycznego i wieloletniego oszczędzenia tej finansowej luki po prostu nie da się wypełnić. To podstawowy powód, dla którego warto rozważyć pozostanie w PPK – mówi Konrad Kluska, Członek Zarządu Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group, odpowiedzialny w firmie między innymi za obszar PPK.
Co istotne dla pracodawców uczestnictwo w programie jest obowiązkowe, wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której oferują oni swojemu zespołowi udział w Pracowniczym Programie Emerytalnym. Natomiast pracownicy do programu zapisywani są automatycznie, mogą jednak podjąć decyzję o rezygnacji udziału w PPK.
Na mocy ustawy dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych osoby, które nie uczestniczą w PPK do programu będą zapisywane ponownie co 4 lata. W przypadku podtrzymania decyzji o rezygnacji konieczne będzie wówczas ponowne złożenie deklaracji.
Po pierwsze pracownicy gromadzą swoje oszczędności na indywidualnych kontach. Pieniądze na nie trafiają z wpłat:
Istotne jest to, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą dobrowolnie powiększyć swoje wpłaty odpowiednio o 2 i 2, 5 procent. Firma zarządzająca PPK inwestuje pieniądze pracownika. Szacuje się, że zarobki w wysokości średniej krajowej pozwalają na odłożenie od kilkudziesięciu do ponad 200 tysięcy złotych przez okres 20- 30 lat.
Po drugie pieniądze w PPK są własnością pracownika. Nawet, jeżeli rząd zlikwiduje program, tak jak w przypadku OFE, to pracownik może nimi dysponować. Wynika to z tego, że oszczędza się prywatne środki, w dowolnym momencie można zrezygnować z uczestnictwa w programie i wypłacić odłożone pieniądze. Pamiętajmy jednak, że otrzymana kwota będzie wówczas pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych (dlatego, że pieniądze są cały czas inwestowane) i dopłaty Skarbu Państwa, z kolei 30 procent wpłat pracodawcy trafi na konto emerytalne pracownika w ZUS-ie.
Po trzecie PPK służą przede wszystkim oszczędzaniu, ale można je połączyć w ramach dodatku do innej ochrony ubezpieczeniowej. Wynika to z tego, że jednym z oferentów jest towarzystwo ubezpieczeń.
– Rozwiązanie, jakie proponuje Compensa Życie to dla pracowników szansa, by zabezpieczyć się finansowo także na wypadek niespodziewanych zdarzeń jak np. trwałe inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji, jako ubezpieczyciel wypłacimy pracownikowi świadczenie z tytułu polisy, o którą został rozszerzony standardowy zakres PPK – dodaje Konrad Kluska.
Po czwarte pieniądze w PPK nie są „zamrożone” do emerytury. Mimo tego, że oszczędzanie ma charakter wieloletni to środki zgromadzone w PPK można wykorzystać na inne cele, bez konieczności deklarowania rezygnacji udziału w programie. Jedną z takich możliwości jest wkład własny do kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu. Rozwiązanie to jest dostępne dla osób przed 45. rokiem życia, a pieniądze należy zwrócić do PPK w nieoprocentowanych ratach ciągu 15 lat. Co ważne w przypadku ciężkiej choroby pracownika lub jego najbliższych można wypłacić 25 procent zgromadzonej na koncie kwoty, bez konieczności jej zwrotu.
Przed podjęciem decyzji odnośnie rezygnacji z uczestnictwa w PPK warto rozważyć wszystkie argumenty. Jednak warto pamiętać o tym, że program może okazać się dobrym kierunkiem ku temu, by zbudować odpowiedni kapitał na czas emerytury.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…