Prawo

Profesjonalne tablice rejestracyjne już w lipcu

Już 11 lipca w życie wejdą przepisy o tzw. profesjonalnej rejestracji samochodów. Zmiana ustawy to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się sprzedażą, produkcją bądź testowaniem nowych samochodów. Jak będzie wyglądać ubezpieczenie OC takich pojazdów?

Nowelizacja przepisów wychodzi naprzeciw postulatom branży motoryzacyjnej , mającym na celu ułatwienie w przeprowadzaniu  jazd testowych. Szacuje się, że nowe przepisy ułatwią życie nawet 20 tys. podmiotom gospodarczym.

Profesjonalna tablica rejestracyjna

Obowiązujące  od 11 lipca 2019 zmiany w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” pozwolą na tzw.  profesjonalną rejestrację pojazdów.  Pojazdy nią objęte będą posiadały czasowy dowód rejestracyjny i charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne.

Uwaga! Możliwe jest posiadanie kilku wypełnionych blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych jednocześnie przypadających na jedną tablicę.

Na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej znajduje się wytłoczony zielony numer rejestracyjny na białym tle, zawierający zawsze literę P (trzeci znak od końca), która jest wyróżnikiem tablicy przeznaczonej do profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Pojazdy korzystające z profesjonalnej rejestracji zgodnie z obowiązującą ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych są nazywane pojazdami do jazd testowych, a ich posiadacz jest zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Kiedy zawieramy umowę?

Umowę OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu wypełnienia przez podmiot uprawniony blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu, w odniesieniu do pojazdów do jazd testowych, które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na jaki okres zawieramy ubezpieczenie?

Pojazdy do jazd testowych mogą mieć zawartą umowę krótkoterminową na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krótszy jednak niż 30 dni.

Uwaga! Umowę może zawrzeć tylko podmiot uprawniony wskazany w profesjonalnym dowodzie rejestracyjnym, a polisę wystawiamy zawsze na konkretny pojazd (marka, typ, model, nr VIN). Niedozwolone jest ubezpieczenie samych profesjonalnych tablic rejestracyjnych. Dopuszczalne jest posiadanie kilku zawartych umów ubezpieczenia OC w tym samym czasie na ten sam nr rejestracyjny (profesjonalny) pod warunkiem, że dotyczą różnych pojazdów.

Co dalej z wystawioną umową?

Umowa wystawiona na pojazd do jazd testowych:

  • nie przechodzi na nabywcę pojazdu,
  • nie podlega rekalkulacji,
  • nie podlega wypowiedzeniu po sprzedaży pojazdu,
  • nie podlega obowiązkowi powiadomienia Warty o sprzedaży pojazdu.

Źródło: materiały prasowe Warta

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago