Z uwagi na panującą pandemię wirusa SARS CoV-2 wiele branż zmuszonych jest do wprowadzania modyfikacji w sposobie prowadzenia działalności. Większość firm wprowadza zdalne rozwiązania, również rynek ubezpieczeń zmaga się ze skutkami pandemii. Z tego powodu pojawił się projekt rozporządzenia dotyczący egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń oraz zakładu reasekuracji.
Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 1881) czynności agencyjne, czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń oraz czynności dystrybucyjne zakładu reasekuracji mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę fizyczną, która zdała egzamin przeprowadzony przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji. Tryb przeprowadzenia egzaminu, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu kwalifikacji, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2018 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu „W związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia z dniem 11 marca 2020 r. pandemią COVID-19 oraz w wyniku wprowadzenia od dnia 20 marca 2020 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, poprzedzonego trwającym do 19 marca 2020 r. stanem zagrożenia epidemicznego, oraz szeregu zasad bezpieczeństwa obywateli dotyczących m.in. ograniczeń w gromadzeniu się ludności oraz przemieszczaniu się, przeprowadzenie przez zakłady ubezpieczeń egzaminów agencyjnych w obecnej formie stało się praktycznie niemożliwe.”
Projekt rozporządzenia zakłada, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego możliwe będzie przeprowadzenie egzaminu agencyjnego zdalnie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego bez konieczności bezpośredniego udziału uczestników egzaminu w konkretnym miejscu, przed komisją.
Modyfikacje w przepisach zakładają wyłączenie możliwości wspólnego przeprowadzania egzaminów przez kilka zakładów ubezpieczeń, jak konieczności obserwacji egzaminu przez pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zakłady ubezpieczeń będą zobowiązane jedynie do przekazania KNF informacji dotyczących funkcjonowania wykorzystanego systemu, tak by egzamin mógł być przeprowadzony samodzielnie w czasie przewidzianym na egzamin, oraz by zapewniał skuteczną identyfikację osób zdających. Informacje te mają być przekazane przed przeprowadzeniem pierwszego egzaminu w trybie zdalnym.
W uzasadnieniu do projektu wskazuje się, że rozwiązanie to ma być stosowane tylko w szczególnych sytuacjach wymienionych powyżej. Uelastycznienie aktualnych rozwiązań w sytuacji bieżącej i dostosowanie ich do możliwości realizacji jest oczekiwane przez podmioty rynku ubezpieczeniowego.
Proponuje się, by rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ponieważ aktualny brak faktycznej możliwości przeprowadzania egzaminów agencyjnych wymaga maksymalnego skrócenia czasu legislacji. Do 15 kwietnia mają być przeprowadzone konsultacje publiczne projektu rozporządzenia. Krótki czas na uzgodnienia podyktowany jest koniecznością szybkich zmian w przepisach z uwagi na ograniczenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na krajową branżę ubezpieczeniową
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…