Na stoku w słowackich Tatrach Zachodnich zmarł 61 – letni polski narciarz. To tragiczny początek sezonu narciarskiego. Należy pamiętać, że wybierając się na narty musimy zachować maksimum bezpieczeństwa. Najczęstszymi urazami podczas uprawiania sportów zimowych są zwichnięcia, złamania kończyn, oraz urazy kręgosłupa. Niefortunny narciarz może wystąpić z roszczeniem bezpośrednio do sprawcy wypadku. Jeśli sprawca ma ubezpieczenie OC, poszkodowany może zgłosić się bezpośrednio do towarzystwa.
Jeśli jeżdżąc na nartach zostaniemy potrąceni przez inną osobę i doznamy z tego powodu uszczerbku na zdrowiu – mamy prawo domagać się odszkodowania od sprawcy wydarzenia. Podobnie jest w sytuacji, kiedy ktoś zniszczy nam sprzęt. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie znając zasad poruszania się po stoku – przyczyniamy się po powstania wypadku. Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV dodaje: „Niestety, często polscy turyści nie znają zasad poruszania się na stoku i nie są świadomi, w jakich sytuacjach mają pierwszeństwo. Dlatego często uważają się za ofiarę wypadku, a w rzeczywistości mogli przyczynić się do jego powstania”.
Poszkodowany może dochodzić od sprawcy wypadku zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i zwrotu kosztów związanych z wypadkiem. Może również domagać się renty na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, czy rehabilitacją. Od sprawcy wypadku można również dochodzić roszczeń, których nie pokrywa ubezpieczenie turystyczne (np. koszty kontynuacji leczenia w Polsce). A po skomplikowanym złamaniu i operacji w Szwajcarii może się okazać, że w Polsce trzeba zrobić operację ponownie i poddać się długotrwałej rehabilitacji. To są często duże koszty, które mogą być pokryte z OC sprawcy.
Jeśli sprawca ma ubezpieczenie OC, poszkodowany może zgłosić się bezpośrednio do towarzystwa: „Ubezpieczyciel często przystępuje do sprawy po stronie sprawcy w charakterze tzw. interwenienta ubocznego. Istota tej instytucji jest taka, żeby umożliwić ubezpieczycielowi przyglądanie się procesowi lub nawet wzięcie w nim czynnego udziału. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy sprawca po przegranej sprawie chciałby się w przyszłości zwrócić do ubezpieczyciela z żądaniem zwrotu kwot wypłaconych poszkodowanemu, bo przecież miał polisę OC i był ubezpieczony od tego rodzaju ryzyka” – tłumaczy Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy poszkodowany sam przyczynił się do wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, przyznane mu odszkodowanie będzie pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, w zależności od oceny stanu faktycznego dokonanej przez sąd.
Możliwość dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku nie oznacza, że możemy spokojnie jechać na narty bez własnej polisy, obejmującej co najmniej koszty leczenia i pomoc na stoku. Z własnej polisy otrzymamy zwrot kosztów bez względu na to, kto spowodował wypadek, czyli także wtedy, gdy dojdzie do niego z naszej winy. Gdy korzystamy z OC sprawcy, musimy z własnej kieszeni pokryć koszty na miejscu, a ubezpieczyciel sprawcy to zrefunduje. Oczywiście najpierw sprawdzi, czy faktycznie jego klient w pełni ponosi winę. Jeśli poszkodowany jest współwinny, dostanie kwotę odpowiadającą np. połowie poniesionych kosztów.
Źródło: www.rp.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…