Zachowanie płynności finansowej to dla przedsiębiorców z Polski ważna kwestia w prowadzeniu biznesu. Przed skutkami utraty płynności finansowej można chronić się ubezpieczeniem od przerw w działalności tzw. businnes interruption. Eksperci przypominają, że 9 na 10 przedsiębiorstw bez odpowiedniej polisy bankrutuje po poważnym wypadku zaburzającym funkcjonowanie biznesu.
Firma Deloitte w przeprowadziła badanie „Dojrzałość przedsiębiorstw w zakresie zarządzania kapitałem obrotowym”. Wynika z niego, że polscy przedsiębiorcy jako główne priorytety dla swojej firmy wskazują zwiększenie zysku (52% odpowiedzi) oraz utrzymanie płynności finansowej (37%).
Eksperci Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR) zaznaczają, że po szkodzie, która uniemożliwia dalszą płynną działalność bankrutuje nawet 80-90% firm, które nie posiadały ubezpieczenia od przerw w działalności. Ten produkt jest dostępny jako rozszerzenie standardowej polisy majątkowej, w ramach którego firma może mieć zapewnione fundusze m.in. na bieżące zobowiązania finansowe.
Łukasz Zoń, prezes SPBUiR mówi, że:
„W rozmowach z przedsiębiorcami podkreślamy, jak ważne jest rozszerzenie podstawowej ochrony majątku firmy. Zwłaszcza że przy odpowiednim sprofilowaniu ochrony składka nie wzrośnie znacząco w porównaniu do standardowego wariantu polisy majątkowej. Do głównych atutów ubezpieczeń business interruption należą wypłata środków finansowych na przetrwanie kryzysowej sytuacji i utrzymanie zatrudnienia oraz pomoc ubezpieczyciela w utrzymaniu marki na rynku i jak najszybszym odbudowaniu potencjału firmy”
Polisa majątkowa uzupełniona o ochronę business interruption zapewnia nie tylko odszkodowanie za straty poniesione w dobytku firmy, ale daje też pomoc w całym procesie odbudowy potencjału przedsiębiorstwa oraz pomoc w utrzymaniu go na rynku. Dodatkowa ochrona zapewnia również otrzymanie środków, które zrównoważą m.in. koszty stałe, utracony zysk sprzedaży, zobowiązania kredytowe oraz oferuje pomoc w zapewnieniu ciągłości istnienia marki. Nie ma co ukrywać, że utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku po poważnym zdarzeniu jest kluczowe w procesie odbudowy. Przedsiębiorcy powinni się zastanowić nad takim ubezpieczeniem i dokładnie przeanalizować wszystkie ryzyka i dobrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.
Źródło: www.prnews.pl
9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…
Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…
AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…
Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…
W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…
Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…