PZU kontynuuje partnerstwo z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i przez kolejne trzy lata będzie wspierać finansowo ratowników GOPR. Inauguracja nowego etapu współpracy odbędzie się podczas XXIX Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim w Karłowie.
PZU wspiera GOPR już od 2005 roku i dotychczas przeznaczył na ten cel kilkanaście milionów złotych. Środki zostały wykorzystane przez ratowników na zakup sprzętu ratowniczego oraz specjalistycznych pojazdów, w tym samochodów do poszukiwań osób zaginionych, skuterów śnieżnych, pojazdów czterokołowych, samochodów terenowych wyposażonych w profesjonalny sprzęt medyczny i ratunkowy, a także busów i karetek górskich. Największy polski ubezpieczyciel dodatkowo sfinansował działania, dzięki którym ratownicy mogli doskonalić swoje umiejętności.
– Od blisko dwóch dekad ratownicy górscy i miłośnicy polskich gór mogą polegać na PZU. Troska o bezpieczeństwo ludzi i niesienie im pomocy w trudnych sytuacjach są fundamentem naszej działalności jako ubezpieczyciela i tym, co łączy nas z GOPR. Jesteśmy dumni z tej współpracy i cieszymy się, że dalej będziemy aktywnie wspierać ratowników górskich. Wierzymy, że niezawodny sprzęt i wykwalifikowana kadra są podstawą skutecznych i bezpiecznych akcji ratunkowych – mówi Paweł Wróbel, dyrektor Grupy PZU ds. marketingu, komunikacji i zaangażowań społecznych.
Z opublikowanych informacji wynika, że nowa umowa współpracy przewiduje dofinansowanie przez ubezpieczyciela zakupu nowych pojazdów oraz modernizację już posiadanej floty, a także zakup defibrylatorów, kardiomonitorów, urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, materacy próżniowych, sprzętu alpinistycznego i specjalistycznych szkoleń. Istotny element współpracy będzie stanowiło wyposażenie zespołów GOPR w nowe systemy do komunikacji radiowej usprawniające koordynację działań ratowniczych oraz sprzęt pozwalający na dotarcie do poszkodowanego w oparciu o nawigację satelitarną. Nowością będą bezzałogowe statki powietrzne, które w połączeniu z AI będą wykorzystywane do poszukiwań osób zagubionych. Lista sprzętu będzie na bieżąco aktualizowana, w zależności od potrzeb poszczególnych grup GOPR.
Warto podkreślić, że zespół Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego liczy blisko 140 ratowników zawodowych i ponad 760 ratowników ochotników. Tylko w ostatnim roku uczestniczyli oni w 2 677 akcjach ratowniczych, w tym w 67 z udziałem śmigłowca i w 46 z udziałem psów tropiących. Przede wszystkim były to działania związane z wypadkami górskimi i narciarskimi, zdarzeniami z udziałem rowerzystów górskich i poszukiwania osób zagubionych.
– Aktywność górska z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, przyciągając na południe Polski tłumy turystów i miłośników gór. Niestety, w wysokim i wymagającym terenie o wypadek czy zagubienie nietrudno. Dzięki zaangażowaniu PZU grupy regionalne GOPR zostały wyposażone w ekwipunek i sprzęt ratowniczy, pojazdy terenowe oraz odzież ochronną tak, by realizować akcje ratunkowe i poszukiwawcze nawet w ekstremalnych warunkach. Każdego roku udzielamy pomocy tysiącom osób, taka skala działalności nie byłaby możliwa bez wsparcia PZU – mówi Łukasz Felcenloben, prezes zarządu głównego GOPR.
Źródło: PZU SA
Najnowsze sprawozdanie Rzecznika Finansowego potwierdza, że Warta niezmiennie oferuje najwyższy standard obsługi klienta. Po raz…
Compensa rozszerzyła dostępność aplikacji telematycznej Wiener DRIVE. Dzięki zmniejszeniu wymaganego poziom składki za ubezpieczenie komunikacyjne…
PZU wprowadził zmiany w ubezpieczeniu PZU Dom. Od teraz klienci ubezpieczyciela otrzymują w standardzie szeroką…
Compensa Podróż to nowe ubezpieczenie turystyczne wprowadzone do oferty Compensy. Nowa propozycja ubezpieczyciela pozwala na…
"Na życie, które dzieje się teraz" – to hasło nowej kampanii PZU. Akcja, która właśnie…
Na stronie Rzecznika Finansowego dostępne jest już roczne sprawozdanie z działalności za 2024 r. Dokument ten zawiera między…