Aktualności

Rolnicy coraz częściej sięgają po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe

Z badania przeprowadzonego przez Compensę wynika, że 88% rolników, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe. Okazuje się jednak, że ryzyko niedoubezpieczenia wciąż jest wysokie – aż 30% z nich przy zakupie polisy nie sprawdza aktualnej wartości majątku, a co piąty rolnik wycenia go „na oko”. 

Świadome podejście do ochrony gospodarstwa 

Zagrożenia powodowane przez żywioły czy też wypadki przy pracy to tylko niektóre z ryzyk związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Nie bez powodu, zatem państwo nakłada na rolników obowiązek posiadania podstawowej ochrony w postaci dwóch ubezpieczeń: odpowiedzialności cywilnej i budynków rolniczych. Co ciekawe, z badania przeprowadzonego na zlecenie Compensy wynika, dla większość rolników świadomie rozszerza zakres ochrony ubezpieczeniowej, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo prowadzonej działalności rolniczej. 

Ubezpieczyciel wskazuje, że najczęściej – poza obowiązkową ochroną – rolnicy decydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia budynków gospodarczych (60% badanych) oraz maszyn rolniczych (52%). Wielu z nich wybiera także OC w życiu prywatnym (34%) oraz ubezpieczenie zwierząt gospodarskich (31%). Rolnicy zabezpieczają również ruchomości domowe, urządzenia i narzędzia (po 28%). Co piąty właściciel gospodarstwa wybiera ubezpieczenie ziemiopłodów, a co szósty – materiałów i zapasów. Tylko 12% badanych zadeklarowało, że posiada wyłącznie ubezpieczenia obowiązkowe. A czym się kieruj przy wyborze ubezpieczenia? Okazuje się, że wysokość składki ma znaczenie dla 58% badanych – na cenę zwracają uwagę przede wszystkim starsi właściciele gospodarstw (ponad 65% w  wieku powyżej 50 lat). Na drugim miejscu znalazł się zakres ochrony (55%), na trzecim suma ubezpieczenia (51%), a dla co piątego ankietowanego liczy się to, czy zna firmę ubezpieczeniową. 

Istotne wsparcie ze strony agenta ubezpieczeniowego 

Przy zakupie ubezpieczenia kluczowe znaczenie dla rolników ma wsparcie ze strony agenta – 25% właścicieli gospodarstw rolnych deklaruje, że wybierając zakres ochrony kieruje się radami ze strony zaufanego pośrednika ubezpieczeniowego. Dotyczy to zwłaszcza kwestii związanych z dopasowaniem sumy ubezpieczenia do wartości majątku. 22% rolników kupuje takie ubezpieczenia, jakie mieli rok temu, kolejne 20% wycenia wartość swojego majątku „na oko”, a 18% kieruje się sugestiami rodziny czy znajomych. 

– Badanie potwierdza, że to właśnie agenci ubezpieczeniowi odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji przez rolników o zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Pełnią funkcję zaufanych doradców, wspierających właścicieli gospodarstw rolnych w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania. Jest to szczególnie widoczne w grupie wiekowej 34-49 lat, gdzie aż 35% właścicieli gospodarstw deklaruje, że najważniejsze jest dla nich doradztwo ze strony agenta – mówi Beata Raszkiewicz, ekspertka ds. ubezpieczeń rolnych i menedżerka w Biurze Ubezpieczeń Detalicznych Compensy. 

Wyzwaniem precyzyjna wycena majątku 

Pozytywną informacją jest to, że zgodnie z deklaracjami 70% rolników przed zawarciem umowy weryfikuje wartość swojego majątku. Ale z drugiej strony aż 30% właścicieli gospodarstw rolnych przy zakupie ochrony nie sprawdza, ile jest wart ich majątek. Co więcej, tylko 29% z nich zaktualizowało sumę ubezpieczenia w ostatnich dwóch latach, a 23% – w ciągu ostatniego roku. Co piąty rolnik zmienił tę kwotę między 2 a 5 lat temu, a 5% – ponad 5 lat temu. A prawie co czwarty badany (24%) nie pamięta ostatniej aktualizacji. 

– To alarmujące dane. Niedoszacowanie wartości majątku prowadzi do niedoubezpieczenia. W konsekwencji, w przypadku wystąpienia szkody, otrzymane odszkodowanie może okazać się niewystarczające na odbudowę gospodarstwa czy zakup nowych maszyn i urządzeń. Dlatego tak istotne jest, by przy zakupie polisy dokładnie dopasować zakres ochrony do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa. Kluczowe znaczenie ma właściwe określenie sumy ubezpieczenia. Precyzyjne oszacowanie wartości ubezpieczanego majątku to fundament bezpieczeństwa finansowego prowadzonej działalności rolniczej – podkreśla Beata Raszkiewicz, ekspertka Compensy. 

Przypominamy, że Compensa ma w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania ubezpieczeniowe dla rolników – zarówno ubezpieczenia obowiązkowe, jak i dobrowolne – a ochrona oferowana jest przez towarzystwo pod dwiema markami: Compensa i Wiener. 

Źródło: Compensa TU S.A.  Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

2 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

2 dni ago

Jak skuteczniej przekonywać klientów do podejmowania działań w zakresie cyberbezpieczeństwa? 

28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…

2 dni ago

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego w Generali Agro 

Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…

2 dni ago

Ubezpieczenie OC dla rolników prowadzących sprzedaż żywności w ramach RHD 

TUW „TUW” wprowadziło do ubezpieczenia „Bezpieczna Zagroda” klauzulę dotyczącą ubezpieczenia OC, która obejmuje ochroną ryzyko związane ze sprzedażą…

2 dni ago

Miliard złotych na inwestycje PZU Zdrowie

Strategia rozwoju PZU Zdrowie na lata 2025-2027 zapowiada inwestycje sięgające miliarda złotych oraz podwojenie przychodu…

6 dni ago