Gospodarstwa rolne to coraz częściej duże przedsięwzięcia – tworzą je nowoczesne maszyny i pojazdy rolne, zwierzęta gospodarskie oraz budynki gospodarcze, i co ważne dom właściciela. Nie każdy jednak wie, że wszystko to można ubezpieczyć w ramach jednej polisy. Jak to zrobić?

Obowiązkowe ubezpieczenie rolne to nie wszystko

Na mocy aktualnych przepisów każdy posiadacz gospodarstwa rolnego zobligowany jest do wykupienia dwóch ubezpieczeń obowiązkowych: 

  • OC rolnika, które obejmuje zakresem  szkody osobowe i rzeczowe  
  • ubezpieczenie budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych.

Jednak realizując coroczny obowiązek ubezpieczenia, warto sprawdzić ofertę ubezpieczeń dobrowolnych. Co zatem można objąć ochroną i w jakim zakresie? Dostępne na rynku ubezpieczenia rolne obejmują najczęściej:

  • dom wraz z wyposażeniem czyli tzw. ruchomościami, m.in. od pożaru, włamania, rabunku. Co ciekawe, ruchomością domową są również zwierzęta domowe takie jak pies, kot czy chomik.
  • sprzęt rolniczy, od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • pojazdy wolnobieżne i maszyny rolnicze (np. kombajn), od ognia i innych zdarzeń losowych, kolizji, kradzieży, kradzieży z włamaniem,
  • zwierzęta gospodarskie,  od ognia i innych zdarzeń losowych, porażenia piorunem, utonięcia  w wyniku powodzi,
  • ziemiopłody, materiały i zapasy, od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • szyby i inne przedmioty od stłuczenia,
  • sprzęt elektroniczny od uszkodzeń.

Pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika to nie wszystko. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Tego typu polisa obejmuje ochroną zdarzenia, które nie powstały w wyniku pracy na gospodarstwie. Stłuczenie szyby w sąsiednim domu przez dziecko, uszkodzenie ogrodzenia sąsiada przez psa lub wyrządzenie szkody drugiej osobie podczas wyjazdu urlopowego. To tylko niektóre sytuacje, w których może przydać się OC w życiu prywatnym.

Wsparcie ubezpieczyciela na co dzień

Co więcej ubezpieczenie dla rolnika, np. to dostępne w Compensie to nie tylko wypłata świadczeń po wystąpieniu szkód.  To także cenne wsparcie w trudnej sytuacji związanej ze stanem zdrowie ubezpieczonych. W tym miejscu warto przyjrzeć się ofercie Assistance, która proponowana jest przez wspomnianego wcześniej ubezpieczyciela.

Assistance medyczny dla rolnika to produkt, który dostępny jest przy ubezpieczeniu domu mieszkalnego – zapewnia wsparcie po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu. Usługi, które są dostępne w ramach takiej pomocy to między innymi domowe wizyty pielęgniarki i lekarza, rehabilitacja, transport medyczny do szpitala i ze szpitala. Do dyspozycji jest także infolinia medyczna. Dzwoniąc można porozmawiać z lekarzem, uzyskać informacje o działaniu leku czy otwartych aptekach.

Dodajmy, że rolnik może zakupić również ubezpieczenie rodzinne na wypadek zachorowania na nowotwór złośliwy w stadium inwazyjnym. Tego typu produkt zapewnia wsparcie dla rolnika, małżonka/partnera (od 18 do 50 lat) i dzieci do 18 lat. Co ważne, oferowana przez Compensę polisa Onkopensa pozwala na zawarcie ubezpieczenia bez wypełniania ankiety o stanie zdrowia i przeprowadzania badań.

Unowocześnianie produkcji i informatyzacja wielu dziedzin życia sprawia, że postęp jest elementem także i branży rolnej. Awarie komputera lub inne problemy jego w codziennym użytkowaniu można rozwiązać w ramach ubezpieczenia Compensa iMe. Polisa pozwala skorzystać z pomocy informatycznej w zakresie: zdalnej diagnostyki komputera, naprawy wadliwie działającego oprogramowania, pomocy w odzyskaniu danych lub w usunięciu wirusa. Co ważne usługa dostępna jest 24 godziny/ dobę przez 7 dni w tygodniu.

Ochrona w ramach jednej polisy

Śmiało można stwierdzić, że ubezpieczenie rolne oferowane przez Compensę dedykowane jest szczególnie dla tych rolników, którzy chcieliby kompleksowo, jedną polisą, ubezpieczyć nie tylko całe swoje gospodarstwo, skorzystać z OC rolnika i w życiu prywatnym, ale też zadbać o zdrowie swoich najbliższych.

Źródło: Compensa TU SA VIG