Categories: Aktualności

Ruchomości domowe – czy warto je ubezpieczyć?

Statystyki wskazują, że ubezpieczenie posiadanego w mieszkaniu czy domu mienia, może być przydatne dla każdego z nas – w 2021 roku polska policja odnotowała ponad 71 tysięcy kradzieży z włamaniem. Element umowy stanowią zazwyczaj także ruchomości domowe. Co wchodzi w ich skład, jak je ubezpieczyć i ile kosztuje tego typu ubezpieczenie? 

Co to są ruchomości domowe? 

Zgodnie z definicjami ruchomości domowe to przedmioty, które nie są trwale wbudowane lub zamontowane w nieruchomości. Tego typu elementy nazywane są również mieniem ruchomym i zaliczamy do nich te elementy wyposażenia, które można bezproblemowo wynieść z domu lub mieszkania, bez konieczności demontowania ich (przy użyciu narzędzi lub siły fizycznej). 

Ruchomości domowe to między innymi: 

  • przedmioty użytku osobistego; 
  • odzież i obuwie; 
  • meble (poza tymi, które są zamontowane lub wbudowane na stałe); 
  • urządzenia RTV i AGD (poza tymi znajdującymi się w stałej zabudowie); 
  • urządzenia elektroniczne, mobilne, fotograficzne, telefoniczne, komputerowe, konsole do gier itp.; 
  • instrumenty muzyczne; 
  • zgromadzone w domu lub mieszkaniu zapasy; 
  • dekoracje wnętrz; 
  • sprzęty turystyczne, sportowe i medyczne/rehabilitacyjne; 
  • rowery; 
  • wózki i zabawki dziecięce; 
  • części samochodowe, motocyklowe i osprzęt motoryzacyjny; 
  • narzędzia ogrodnicze i gospodarcze, w tym elektryczne i spalinowe (np. kosiarki); 
  • przedmioty służbowe; 
  • wartości pieniężne; 
  • dokumenty, w tym dowody osobiste, legitymacje, paszporty czy prawo jazdy. 

Warto zaznaczyć, że niektórzy ubezpieczyciele za mienie ruchome uznają także zwierzęta domowe, co pozwala nam na ubezpieczenie psa lub kota. Co więcej, do ruchomości domowych zalicza się często nie tylko elementy wyposażenia, które zostały zgromadzone w domu czy mieszkaniu, ale również w budynku gospodarczym, garażu, a nawet domku letniskowym. Dlatego przed wyborem polisy warto sprawdzić, czy wybrane towarzystwo pozwoli nam na ubezpieczenie takiego mienia. 

W zakres ruchomości domowych wchodzi wiele przedmiotów, które często są bardzo wartościowe. Zdarza się, że całkowita wartość takiego mienia osiąga kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych – z tego powodu warto zadbać o jego ubezpieczenie. 

Ruchomości domowe – jak ubezpieczyć? 

Ruchomości domowe możemy ubezpieczyć bez względu na to czy jesteśmy właścicielem danej nieruchomości, czy tylko ją wynajmujemy. Tego typu ochrona ubezpieczeniowa jest zalecana każdemu, kto dysponuje wartościowym mieniem i chce zabezpieczyć się przed wieloma nieprzewidzianymi i niepożądanymi sytuacjami. 

Warto zaznaczyć, że ruchomości domowe możemy ubezpieczyć na dwa sposoby: 

  • jako dodatek do podstawowej polisy, 
  • w formie osobnej polisy. 

Najpopularniejsze i najczęściej polecane rozwiązanie stanowi pierwsza opcja. Dzięki niemu rozszerzymy podstawową polisę o ochronę ruchomości domowych i w ten sposób zabezpieczymy finansowo swoje meble czy sprzęty, zarówno od kradzieży, jak też zniszczeń wynikających z zalania, pożaru, wybuchu, a nawet osunięcia się ziemi czy uderzenia pojazdu. 

Natomiast z drugiej opcji warto skorzystać wówczas, gdy wynajmujemy mieszkanie lub dom. W ten sposób zyskamy pewność, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży mienia otrzymamy stosowne odszkodowanie. 

Pamiętajmy też, że ubezpieczając ruchomości domowe, musimy określić sumę ubezpieczenia, a więc kwotę stanowiącą górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego swoje mienie należy ubezpieczyć na kwotę, która odzwierciedli jego realną wartość. W obecnych czasach trzeba zwrócić uwagę jeszcze na rosnącą inflację. Powoduje ona wzrost cen (również ruchomości domowych), co z kolei powinno wymusić reakcję w postaci zwiększenia sumy ubezpieczenia. Jest istotne zwłaszcza dla osób, które posiadają już polisę, ale umowę podpisywały kilka lat temu. W takiej sytuacji uzyskane odszkodowanie może nie wystarczyć, by pokryć powstałe szkody. 

Ubezpieczenie ruchomości domowych – ile kosztuje polisa? 

Koszt ubezpieczenia ruchomości domowych może być różny, w zależności od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy, jaka będzie suma ubezpieczenia i czy skorzystamy z uzupełnienia posiadanej już polisy, czy też ubezpieczymy mienie osobno. Co więcej, wpływ na ostateczną cenę umowy będzie miało rozszerzenie polisy o Assistance czy OC w życiu prywatnym. Zwykle jest to kwota rzędu kilkuset złotych. Z pewnością warto porównać dostępne na rynku oferty, dzięki czemu wybierzemy najkorzystniejszą dla siebie ofertę. 

Pamiętajmy także o tym, by podczas zakupu polisy zwrócić uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale także na to, by zakres ochrony był w stu procentach dopasowany do naszych potrzeb. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

5 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

5 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

5 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

5 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

5 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

5 dni ago